Za przygotowanie wystawy odpowiada Wojciech Kaszlej, który zafascynował się dorobkiem Judela Rotsztejna. Kaszlej jest augustowskim fotografem, a dzięki współpracy z Muzeum Ziemi Augustowskiej zrekonstruował archiwalne zdjęcia Rotsztejna, poddał je też profesjonalnej koloryzacji.
Judel Rotsztejn urodził się w 1892 r. Był polskim fotografem żydowskiego pochodzenia. Działał w Augustowie w dwudziestoleciu międzywojennym. Miał swoje atelier w tzw. "Domu Turka", który później stał się katownią NKWD i UB. Rotsztejn po pewnym czasie przeniósł swoją działalność do kamienicy przy Rynku Zygmunta Augusta, gdzie także zamieszkał. Fotograf współpracował z wieloma tytułami prasowymi w Polsce, m.in. z koncernem prasowym "Ilustrowany Kuryer Codzienny" (IKC), robił zdjęcia dla augustowskiego ratusza i starostwa. Ponadto fotografował ludzi, wykonywał zdjęcia portretowe, okolicznościowe.
Rotsztejn bardzo lubił fotografować pejzaże Augustowa i okolic.
Podczas hitlerowskiej okupacji został zamknięty w augustowskim getcie. Prawdopodobnie po jego likwidacji 2 listopada 1942 roku, został razem ze swoimi współbraćmi wywieziony do obozu zagłady w Treblince i tam zginął.
Na wystawie "Teraz Wtedy. Przedwojenna fotografia Augustowa w bliższej odsłonie" będzie można obejrzeć również współczesne fotografie tych samych miejsc, którym zdjęcia wykonał Judel Rotsztejn. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (20.01), o godz. 19:00 w Galerii Parter w głównej siedzibie Książnicy Podlaskiej.
Wystawa będzie dostępna do 26 stycznia w godzinach pracy Książnicy.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl