Jak uniknąć wypadków podczas żniw? Rady dla rolników

2011.07.27 00:00
Trwają żniwa, zwieńczenie całorocznej pracy każdego rolnika. Niestety, tegoroczne zbiory mogą przebiegać w trudnych warunkach, trzeba jednak zebrać to, co ziemia urodziła. Będzie to czas ciężkiej pracy, często w spiekocie, kurzu i stresie wywołanym pogodą. Jednak każdy rolnik, obojętnie jaki będzie plon, powinien zadbać o to, aby żniwa przebiegły bezpiecznie dla niego i członków jego rodziny.
Jak uniknąć wypadków podczas żniw? Rady dla rolników
Fot: Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku

W roku 2010 odnotowano ponad 30 wypadków, w których musiało interweniować pogotowie. Dwa z nich skończyły się śmiercią poszkodowanych, a kilkanaście osób zostało inwalidami. Wśród poszkodowanych było troje dzieci. Przyczyną największej liczby wypadków było przewożenie pasażerów w miejscach niebezpiecznych takich jak: przyczepy załadowane i puste, błotniki, stopnie wejściowe, czy belki maszynowe ciągników, dyszle przyczep i pomosty kombajnów. Drugą przyczyną powodującą urazy palców, dłoni i całych rąk było usuwanie awarii, zapchań, czy regulacja włączonych maszyn, szczególnie pras rolujących.

Dariusz Siwczyński, Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku w liście otwartym do rolników radzi, jak uniknąć podobnych nieszczęść. Należy doprowadzić kombajny, prasy i inne maszyny używane do prac żniwnych do dobrego stanu technicznego, aby nie naprawiać ich na polu. Ponadto zapewnić bezpieczny przejazd członków rodziny z i na pole, na przykład samochodem osobowym lub rowerem, a dzieciom opiekę dorosłych w domu, aby nie towarzyszyły rodzicom w pracy na polu. Zadbać o napoje chłodzące i nakrycia głowy dla wszystkich pracujących na słońcu i nie podejmować pracy po spożyciu alkoholu. Podjęte działania zapobiegawcze pozwolą uniknąć wypadków przy pracach żniwnych.

Szczególną opieką należy otoczyć dzieci i młodzież do lat 15. Jeżeli ich pomoc jest niezbędna w gospodarstwie, to tylko przy takich pracach, które mogą wykonać za względu na swoje warunki fizyczne i psychiczne. Nie powinny one samodzielnie obsługiwać ciągnika i innych maszyn rolniczych, np. kombajnu, dźwigać ciężarów i pracować na wysokości, np. przy załadunku i rozładunku słomy.

andy

1842 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39