Jak smog wpływa na nasze zdrowie? Zbadają to naukowcy z UMB

2022.01.24 09:26
Naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) rozpoczęli realizację projektu dotyczącego wpływu polskiego smogu na zdrowie publiczne.
Jak smog wpływa na nasze zdrowie? Zbadają to naukowcy z UMB
Fot: Pixabay

Klinika Kardiologii Inwazyjnej UMB wraz z partnerami z Uniwersytetu Łódzkiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i uczelni z Liverpoolu, Moskwy, Pragi i Skopje, rozpoczęła szeroko zakrojone badania dotyczące wpływu zanieczyszczenia powietrza w Polsce Wschodniej na regionalne zdrowie publiczne.

- Nasz projekt będzie realizowany na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz warmińsko-mazurskiego, czyli obszarach charakteryzujących się unikalnymi walorami przyrodniczymi, dużymi obszarami i stosunkowo niskim uprzemysłowieniem. Zdecydowana większość badań dotyczących zanieczyszczenia powietrza została przeprowadzona na terenach silnie zanieczyszczonych, w których pacjenci narażeni są na skrajne stężenia zanieczyszczeń. Biorąc pod uwagę niewielką liczbę badań z obszarów o niskim poziomie zanieczyszczeń, zamierzamy przeanalizować związek między zanieczyszczeniem powietrza a schorzeniami sercowo-naczyniowymi w Polsce Wschodniej – informuje kierownik projektu, dr Łukasz Kuźma.

Będzie to pierwsze w Polsce badanie dotyczące wpływu tego typu zanieczyszczeń na zdrowie człowieka o takiej skali. Przeanalizowanych zostanie ponad 40 miliardów zmiennych wpływających na ryzyko blisko miliona zgonów oraz miliona hospitalizacji. Realizacja projektu, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, przewidziana jest na lata 2022-25.

Jak tłumaczy UMB, region Polski wschodniej charakteryzuje się niskim statusem społeczno-ekonomicznym - w zimnych porach roku nieoptymalne wybory grzewcze mieszkańców stwarzają poważne antropogeniczne zagrożenie dla jakości powietrza w postaci niskiej emisji.

"Zarówno złe wybory grzewcze, jak i specyficzne położenie geograficzne Europy wschodniej, zwłaszcza w okresach mroźnej pogody rosyjskiej, charakteryzującej się wysokim ciśnieniem, zimnym powietrzem i nasłonecznieniem, sprzyjają powstawaniu zjawiska znanego jako polski smog" - informują naukowcy UMB.

Projekt zakłada, że przeprowadzona zostanie analiza krótko- i długoterminowego wpływu zanieczyszczeń powietrza na liczbę przyjęć do szpitala z powodu ostrych zespołów wieńcowych, migotania przedsionków i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych oraz z powodu chorób nerek i śmiertelności z powodu zaburzeń funkcji nerek. Ponadto oceniany będzie wpływ redukcji zanieczyszczeń powietrza na spadek śmiertelności i zachorowalności. Ostatnim zadaniem projektu dzięki międzynarodowej współpracy będzie odniesienie uzyskanych wyników do skali europejskiej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1414 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39