Nie wszystkie formularze są takie same jak przed rokiem. Dlatego warto korzystać z aktualnych druków dostępnych na stronie Ministerstwa Finansów.
Podatnicy otrzymujący wynagrodzenie za pracę, pracujący na zlecenie oraz emeryci i renciści powinni skorzystać z PIT-u 37. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz ci, którzy uzyskali dochody za granicą muszą wypełnić PIT-36. PIT-36L jest z kolei przeznaczony dla osób osiągających dochód z działalności gospodarczej, który jest opodatkowany jednolitą stawką podatku -19%
Podatnicy wykazujący m.in. przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych czy udziałów w spółkach mających osobowość prawną będą musieli dostarczyć do urzędów PIT-38. PIT-39 będzie służył do rozliczenia dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych po 31 grudnia 2008 roku.
Wciąż będzie można korzystać z formularzy: PIT/D oraz PIT/O przeznaczonych do wykazywania przysługujących ulg. Osoby, które po raz pierwszy korzystają z "ulgi odsetkowej" muszą wypełnić PIT-2K, który jest oświadczeniem dotyczącym wydatków na potrzeby mieszkaniowe.
Nowy PIT/UZ
Nowością w rozliczeniu za 2014 roku jest PIT/UZ, który jest "uzupełnieniem zeznania podatkowego PIT-36 i PIT-37". Wypełniać muszą go podatnicy, którzy korzystają z ulgi na dzieci.
Podatnicy rozliczający się za 2014 rok wciąż będą mogli odliczyć wydatki na utrzymanie osoby niepełnosprawnej. Ograniczeniu kwotowemu podlega m.in.: opłata przewodników dla osób niewidomych, bądź niedowidzących, które posiadają I lub II grupę inwalidzką oraz wydatki na dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Z ulgi na cele rehabilitacyjne mogą skorzystać ci, którzy mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, a jej dochód w danym roku podatkowym nie przekroczył 9120zł.
W rozliczeniu można także odliczyć m.in.: darowizny, odsetki od kredytów mieszkaniowych, odliczenia z tytułu użytkowania Internetu czy wpłaty dokonane na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE.
justyna.k@bialystokonline.pl