Jak pożegnać się z pracownikiem? Zwolnienie to trudny temat

2018.10.24 11:55
Zwolnienie nie należy do miłych sytuacji – zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Jak więc pożegnać się z podwładnym prawidłowo i z klasą?
Jak pożegnać się z pracownikiem? Zwolnienie to trudny temat
Fot: pixabay.com

Zwolnienie to ciężki temat

Decyzja o zwolnieniu często wiąże się z bardzo dużym stresem dla obu stron – pracodawcy i pracownika. Obecnie większość przedsiębiorców podchodzi do tego bardzo świadomie i zarazem bardzo ostrożnie. Z reguły taka decyzja jest (a przynajmniej powinna być) przemyślana, również pod względem biznesowym. Jaka jest najczęstsza przyczyna rozstania z podwładnymi?

- Najczęściej przyczyną jest fuzja dwóch firm, przeniesienie procesów do zewnętrznego operatora lub brak odpowiednich kompetencji. W pierwszym przypadku pracodawca musi dokonać wyboru między dwoma pracownikami na równorzędnych stanowiskach i podjąć niełatwą decyzję, która z osób posiada kompetencje bardziej odpowiadające wyzwaniom rynkowym czy celom biznesowym firmy. Druga sytuacja dotyczy w głównej mierze obszarów księgowości, administracji, kadr oraz IT – wyjaśnia Małgorzata Pukropek, psycholog i ekspertka HR Consulting w Antal.

Najważniejsza w przypadku zwolnienia jest komunikacja. Szczególnie jeśli rozstanie nie jest spowodowane żadnym konfliktem czy złamaniem praw/zasad przez pracownika. Pracodawca powinien dobrze uargumentować swoją decyzję. Jak wiadomo – emocje i tak będą po obu stronach. Także reakcja podwładnego może być różna.

- Jeśli pracodawca przypuszcza, że negatywne emocje mogą zdominować całą sytuację, to właśnie w tym momencie jest w stanie udzielić wsparcia i zapewnić większy komfort oraz bezpieczeństwo. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na tzw. outplacement – mówi
Pukropek.

Outplacement - stosuje go coraz więcej firm

Czym jest owy "outplacement"? To pomoc dla pracownika, który został zwolniony. Firma wspiera go w znalezieniu nowego miejsca pracy. Wielu pracodawców w tym celu zwraca się np. do firm doradztwa personalnego. Dzięki temu zwolniony podwładny dostaje najnowsze informacje o aktualnej sytuacji na rynku pracy i ofertach z interesującej go branży.

Otoczenie zwolnionego taką opieką sprawia, że obie strony rozstają się w przyjaźni i szacunku. Pracownik jest też spokojniejszy o swoją przyszłość, wie, że może liczyć na pomoc. Bardzo często rekruter pomaga im też w przygotowaniu ciekawego CV i uczy go, jak zaprezentować się przed potencjalnym nowym szefem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych osób.

- Zarówno teoria, jak i praktyka pokazują, że w momencie zwolnienia dochodzi do spadku poczucia kompetencji. Duże znaczenie ma również zabezpieczenie finansowe, jakie pracodawca zapewnia takiej osobie. Często jego poziom wpływa na komfort pracy pomiędzy stronami – im jest mniejsze, tym większe emocje ze strony pracownika, które znacznie mogą utrudnić cały proces. Drugą osobą pomagającą w odbudowaniu swojej wartości zawodowej jest rekruter. Jego zadaniem jest zbadać najlepsze cechy i umiejętności pracownika oraz nauczyć, jak przekazać je przyszłemu pracodawcy – tłumaczy Pukropek.

Oczywiście nie zawsze jest tak, że pracodawcy udaje się pomóc i znaleźć pracownikowi nowe zatrudnienie. Aczkolwiek już podjęte starania są jego dobrą wizytówką. Warto też pamiętać o tym, że opinia byłego podwładnego, jeśli jest negatywna, może położyć cień na wizerunek firmy, czego raczej żaden przedsiębiorca nie chce.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1913 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39