Jak pomóc maturzyście w przygotowaniach do egzaminu?

2022.02.25 20:08
Przygotowania do matury to bardzo ważny czas w życiu nastolatków, a od wyników egzaminu zależy to, czy maturzysta dostanie się na wymarzone studia. Wielu rodziców chciałoby ułatwić dzieciom ten etap w życiu i służyć im wsparciem. Jak to zrobić?
Jak pomóc maturzyście w przygotowaniach do egzaminu?

Przygotowanie do matury potrafi być bardzo stresujące dla nastolatków - to cały rok szkolny poświęcony na wytężoną naukę, powtórki i egzaminy próbne. Pierwszy tak duży, długoterminowy projekt w życiu młodego człowieka. Stres, zagubienie i nieumiejętność zorganizowania sobie czasu często rzucają się w oczy, a rodzice, starsze rodzeństwo lub opiekunowie chcieliby pomóc. Niestety, nie opanujesz materiału i nie napiszesz matury za ucznia. Jednak możesz być naprawdę dobrym wsparciem, dzięki któremu nastolatek uwierzy w swoje możliwości - a to kluczowe do osiągnięcia sukcesu.


Nie zdasz tej matury! - czyli czego unikać?

To oczywiste, że matura jest stresująca także dla rodziców, którzy chcą dla swojego dziecka jak najlepiej i zależy im, by nastolatek miał dobry start w przyszłość. Od matury wiele zależy - niezdanie egzaminu lub zdanie go na niskim poziomie może oznaczać konieczność poprawy w przyszłym roku czy wybór mniej atrakcyjnego kierunku. Nie pozwól jednak, aby Twój stres miał negatywny wpływ na dziecko, a nawet wpłynął na pogorszenie Waszej relacji. Zmuszanie do nauki oraz straszenie, że nastolatek nie zda matury, tylko nasili stres i będzie źródłem konfliktów. Unikaj takich komunikatów i nie porównuj nastolatka do innych.

Ważne, aby nie przenosić własnych aspiracji na nastolatka. Jeśli myśli o studiowaniu filologii lub grafiki komputerowej, a Tobie marzyło się, że zostanie prawnikiem lub lekarzem, możesz podkopać jego wiarę w siebie i pokazujesz, że nie liczysz się z jego pasjami. Matura to pierwszy poważny krok w stronę samodzielnych decyzji - nawet jeśli czasem będą okazywać się błędne, nastolatek powinien podejmować je samodzielnie. Warto rozmawiać z nim o planach i decyzjach, ale ostateczny wybór należy do młodego człowieka.


Otoczenie sprzyjające nauce

Cisza i brak konfliktów w domu to duże ułatwienie dla nastolatka, który przygotowuje się do egzaminu. Zadbaj, by po przyjściu ze szkoły maturzysta zastawał spokój i miał dobre warunki do nauki. Jeśli przeszkadza mu włączony telewizor lub muzyka grająca za ścianą - wyłącz urządzenia lub załóż słuchawki. Zwróć uwagę, czy nastolatek odpowiednio się odżywia i nie zarywa nocy. Przygotuj czasem coś, co lubi, zanieś zdrowe przekąski do pokoju, gdy pilnie się uczy - wsparcie można okazywać na różne sposoby.

Jeśli Twoje dziecko bardzo poważnie podeszło do nauki, dopilnuj, by się nie przepracowywało - zaobserwuj, czy robi przerwy, zaproponuj spacer lub wyjście na pizzę jako miłą odskocznię od nauki. Zwróć uwagę, czy młodsze rodzeństwo nie przeszkadza w nauce. Może nawet uda się zorganizować codzienność tak, by zdjąć z maturzysty część domowych obowiązków, jeśli widzisz, że nauka zajmuje mu dużo czasu? Pamiętaj, że poza nauką nastolatek musi mieć czas dla siebie.


Zapewnienie pomocy naukowych

Przygotowanie do matury bardzo ułatwiają pomoce naukowe dedykowane maturzystom dostępne na TaniaKsiazka.pl - repetytoria, zbiory zadań czy vademecum. Warto zaproponować nastolatkowi zakup takich książek lub po prostu wręczyć je w formie miłej i praktycznej niespodzianki. Jeśli masz taką możliwość, możesz zaproponować dziecku uczęszczanie na korepetycje z wybranego przedmiotu - zwłaszcza takiego, z którym ma trudności lub który musi zdać na wysokim poziomie, by dostać się na wymarzone studia.


Rozmowy małe i duże - czyli wsparcie psychiczne

Warto rozmawiać z dzieckiem o maturze, o przygotowaniach i dalszych planach, a także o planie awaryjnym w razie niepowodzenia. Zadbaj, by dziecko wiedziało, że może zwrócić się do Ciebie w razie problemów. Dopilnuj jednak, żeby Wasze rozmowy nie dotyczyły wyłącznie tego tematu. Codzienne, zwykłe rozmowy będą dla niego miłą odskocznią - z pewnością w szkole dziesiątki razy dziennie słyszy o maturze. Zamiast tego przypominaj mu o mocnych stronach i pokazuj, że wierzysz w jego możliwości. Chwal za dobrze wykonane zadania, a przy potknięciach przypominaj, że to nie jest koniec świata - i że porażki zdarzają się nawet najlepszym.

Jeśli nastolatek nie chce uczyć się do matury i uparcie ignoruje Twoje rady, uświadom mu, że wiele zależy od egzaminu i zapytać, co chce zrobić w razie niepowodzenia. Pokaż dziecku, że nauka do matury to jego decyzja i odpowiedzialność - najlepiej, jeśli dziecko ma dobry przykład w domu i widzi, że w swoich rodzicach ma nie tylko wsparcie, ale też wzór do naśladowania. Jeśli dziecko ma problemy z motywacją, porozmawiaj z nim o tym, co może mu pomóc. Przypominanie o obowiązkach? A może dobrym wyjściem okaże się wspólna nauka lub odpytywanie? Zadbaj, by taka rozmowa odbywała się na równej stopie i unikaj moralizowania. Wspólnie łatwiej będzie Wam znaleźć rozwiązanie.

W dniu matury nastolatek z pewnością doceni pożywne śniadanie i parę miłych słów, a także podwiezienie do szkoły. Upewnijcie się wspólnie, że ma wszystkie potrzebne przybory - w stresie łatwo zapomnieć o takich drobiazgach. Wspierając nastolatka, który przygotowuje się do matury, masz szansę poprawić Waszą relację i pomagasz mu rozwinąć skrzydła.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1638 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39