Jak nie przepłacić za podręczniki szkolne? MEN radzi

2014.08.19 00:00
Do pierwszego dzwonka zostały już niespełna dwa tygodnie - większość rodziców zakup podręczników pozostawia właśnie na tę ostatnią chwilę. Aby nie zostać z pustym portfelem po księgarnianym maratonie, warto pamiętać o kilku zasadach.
Jak nie przepłacić za podręczniki szkolne? MEN radzi
Fot: freedigitalphotos.net

Według badania CBOS w ubiegłym roku rodzice przeznaczyli na zakup podręczników średnio 382 zł. A przecież to nie jedyne wydatki, jakie czekają na nich w związku z nowym rokiem szkolnym - większość będzie musiała także zaopatrzyć swoje pociechy w różne akcesoria, takie jak m.in. plecaki, piórniki czy zeszyty oraz odzież.

Aby zatem uchronić rodziców przed zbędnymi kosztami, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej przypominają o podstawowych zasadach dotyczących zakupu książek.

Porównuj ceny. Nie kupuj zestawów

Kupując książki, warto zwracać uwagę na zróżnicowanie cen:
– Namawiam nauczycieli i rodziców, żeby wybierając podręczniki, porównywać ceny w różnych kanałach dystrybucji, by rzeczywiście wybrać to źródło, które jest najtańsze - radzi Adam Jasser Prezes UOKiK.
Jak dodaje, warto także sprawdzić cenę w kilku sklepach, zarówno tradycyjnych jak i internetowych. Wirtualne porównywarki cenowe ułatwią wybór najkorzystniejszej oferty, ponadto koszt w internetowym sklepie wydawcy danego podręcznika może służyć jako dobry punkt wyjścia dla porównań.

Co więcej, nie trzeba wcale kupować tzw. "pakietów" - zakazane są praktyki marketingowe stosowane dotychczas przez niektórych wydawców, polegające na wymuszaniu zakupu podręcznika z innym podręcznikiem lub dodatkowymi materiałami dydaktycznymi, wbrew woli konsumenta.

A co, jeśli kupiliśmy nie ten podręcznik?

W przypadku podręczników, ich zakup powinien być przemyślaną decyzją.
- Księgarnia nie ma obowiązku przyjmować zwrotu pełnowartościowego podręcznika, który okazał się nieodpowiedni. Warto więc listę obowiązkowych książek skonsultować z nauczycielem. Zwrot lub wymiana na inną, zależy tylko od dobrej woli księgarza. Przed zawarciem transakcji lepiej, zapytać sprzedawcę, czy w określonym terminie będzie można książkę zwrócić lub wymienić - tłumaczy Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK

Z kolei jeżeli podręcznik sprzedaje e-księgarnia, zawierana jest umowa na odległość. Z takiej transakcji można się wycofać w ciągu dziesięciu dni od odebrania towaru. Wystarczy wysłać pocztą oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość (w ciągu 10 dni) i zwrócić sprzedawcy podręcznik (w ciągu 14 dni).

Używane podręczniki są najtańsze

Ci rodzice, którzy naprawdę chcieliby zaoszczędzić na zakupach szkolnych, powinni korzystać z kiermaszu organizowanych w szkołach i antykwariatach. Bo nie od dziś wiadomo, że używane podręczniki są najtańsze.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1694 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39