- Chcemy przeprowadzić analizę tego budżetu. Głównie chodzi o jego zasady - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Magistrat liczy, że przedstawiciele organizacji pozarządowych, radni, ale też autorzy projektów i zwykli mieszkańcy wyrażą swoje opinie na temat budżetu partycypacyjnego 2015. Do 21 września będzie działał adres mailowy uwagibudzet@um.bialystok.pl, na który można wysyłać swoje uwagi. Wszystkie zostaną omówione podczas otwartego spotkania, 24 września o godz. 17.00 w kawiarni Fama.
- Uwagi te pomogą przygotować kolejny budżet. Jego projektem zajmie się już kolejna rada miasta - przewiduje Truskolaski.
W tej chwili trwa realizacja projektów w ramach budżetu obywatelskiego 2014. Opracowywana jest dokumentacja projektowa bulwarów Św. Jana Teologa, ośrodka piłkarskiego i boisk osiedlowych oraz rewitalizacji Węglowej. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na budowę kładki przez rzekę Białą, jest wydawane pozwolenie na budowę drogi osiedlowej na ul. Bacieczki. Lada dzień rozpoczną się prace nad Centrum Sportów Miejskich, zaś trasy narciarskie i rowerowe w lesie Pietrasze są już wykonywane, będą gotowe do końca roku.
Przygotowanie inwestycji wybranych w ramach budżetu obywatelskiego 2015 rozpocznie się po przyjęciu budżetu miasta na przyszły rok.
Magistrat liczy nie tylko na opinie mieszkańców dotyczące budżetu partycypacyjnego, ale chce również dowiedzieć się, jak białostoczanie widzą w przyszłości konsultacje społeczne. Powstała uchwała regulująca zasady ich przeprowadzania i określająca sprawy, które będą konsultowane. Jej projekt - w ramach projektu Wspólnym Głosem - przygotowało miasto z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych i Federacją Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok.
Projekt uchwały od 19 września będzie dostępny na stronach www.bialystok.pl i www.opinie.bialystok.pl. Mieszkańcy uwagi w jego sprawie mogą nadsyłać do 20 października na adres centrum@um.bialystok.pl.
ewelina.s@bialystokonline.pl