Informacja o uzyskaniu przez Polki praw wyborczych w listopadzie 1918 roku zazwyczaj opatrywana jest komentarzem o nowoczesności państwa polskiego. Dowiadujemy się, że kobiety uzyskały prawa wyborcze w Polsce wcześniej niż obywatelki Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Rzadko kiedy jednak spotykamy się z informacją o tym, że na ziemiach polskich istniał odpowiednik brytyjskiego i amerykańskiego ruchu sufrażystek - ruch emancypantek, które o prawa wyborcze dla kobiet upominały się kilkadziesiąt lat.
Aż do wybuchu I wojny światowej nie był to popularny postulat, jednak praca kobiet na rzecz niepodległości Polski przekonała polityków i opinię publiczną. Nawet konserwatywne partie zobaczyły w kobietach znaczący elektorat. W wolnej Polsce głos kobiet był potrzebny także ze względu na zarządzone plebiscyty terytorialne na Górnym Śląsku oraz na Warmii i Mazurach. To jednak dzięki wysiłkom emancypantek kwestia praw politycznych kobiet stała się przedmiotem publicznej debaty już na początku XX wieku.
Wystawa prezentuje historię walki o prawa wyborcze dla kobiet. Jej pomysłodawcy przedstawiają najważniejsze działaczki i organizacje na rzecz praw wyborczych kobiet i opowiadają o okolicznościach, które doprowadziły do uzyskania przez Polki praw wyborczych w pierwszych tygodniach niepodległości. Przypominają również o białostockich emancypantkach i aktywności politycznej mieszkanek Białegostoku ponad 100 lat temu.
Wernisaż wystawy odbędzie się w godz. 18.00-20.00. Ekspozycję można oglądać do 30 grudnia.
Szczegóły: Prawa wyborcze kobiet
anna.d@bialystokonline.pl