Pałac Branickich to najbardziej charakterystyczny punkt naszego miasta, który przyciąga do siebie nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale również licznych turystów. "Wersal Podlasia" ma swoje początki w XVI wieku, jednak okres największej świetności przypadł na XVIII wiek, kiedy właścicielem rezydencji został hetman Jan Klemens Branicki. Pałac oraz jego ogród były wielokrotnie przebudowywane, by osiągnąć dzisiejszy wygląd. Te zmiany doskonale ilustruje rycina z XVIII wieku, którą niedawno nabyło Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Praca autorstwa Michaela Heinricha Rentza powstała na podstawie projektu Jana Henryka Klemma, w latach 1746-1750, na zlecenie hetmana Jana Klemensa Branickiego. Na rycinie widoczna jest rezydencja oraz salon ogrodu górnego w połowie XVIII wieku, przed przystąpieniem do przebudowy. Muzealnicy podkreślają, iż jest to jedno z najważniejszych źródeł ikonograficznych dotyczących Pałacu Branickich w Białymstoku. Na rycinie widoczne są chociażby elementy, których dzisiaj nie ujrzymy już na terenie zabytkowego kompleksu.
- Z łatwością rozpoznamy bryłę pałacu zamykającą perspektywę. Biegnie od niego szeroka ścieżka flankowana przez niskie partery bukszpanowe z licznymi rzeźbami – to również znajomy widok. Po lewej dostrzeżemy Pawilon Pod Orłem, a po prawej grabowe boskiety – pierwszy z wielu elementów, których brakuje w dzisiejszym ogrodzie. Nie znajdziemy dziś również rzeźb dwóch gladiatorów flankujących zejście nad kanał oraz znajdującej się na kanale fontanny z grupą rzeźbiarską przedstawiającą jelenia atakowanego przez psa. Fontanna ta powstała w 1737 r., a w 1752 r. została zlikwidowana w związku z budową mostu nad kanałem - informuje Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Rycina nabyta przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest jedną z trzech, które można obejrzeć w Polsce. Pozostałe znajdują się w zbiorach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Warto również zaznaczyć, iż nie jest to jedyna pamiątka Branickich, którą ma w swoich zbiorach Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Więcej informacji: Weekendowa ekspozycja unikatowej ryciny przedstawiającej widok na Ogród Branickich
24@bialystokonline.pl