Jak, gdzie i na kogo głosować? Wybory do Sejmu i Senatu

2015.10.25 00:00
Te wybory rozstrzygną, kto będzie rządził Polską do 2019 r. Mieszkańcy województwa podlaskiego na swoje przedstawicielstwo w Parlamencie wskażą 14 posłów i 3 senatorów.
Jak, gdzie i na kogo głosować? Wybory do Sejmu i Senatu
Fot: Grzegorz Chuczun

Kiedy głosować?

W niedzielę lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Do godz. 21.00 będzie trwała też cisza wyborcza. Może być ona przedłużona, jeśli któraś z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, podejmie uchwałę o przedłużeniu głosowania. (Więcej: Cisza wyborcza. Naruszenia trzeba zgłaszać policji)

Po zakończeniu głosowania będą znane wyniki exit poll, czyli sondaży prowadzonych wśród osób wychodzących z lokali wyborczych. Oficjalne rozstrzygnięcie wyborów PKW poda prawdopodobnie we wtorek. Wcześniej będą podawane wyniki cząstkowe.

Jak głosować?

Wyborcy dostaną dwie karty do głosowania: białą, "książeczkową" z listą kandydatów do Sejmu oraz żółtą, jednostronnicową do głosowania na senatorów.

Głosując na senatora, należy postawić znak "x" lub "+" w polu przy nazwisku jednego kandydata. Jeśli postawimy znak przy więcej niż jednym nazwisku, nasza karta nie będzie ważna. W wyborach posłów głos nie będzie zaliczony, jeśli postawimy "x" lub "+" na więcej niż jednej liście. Jeśli zaś wskaże się kilku kandydatów z tej samej listy, uznane będzie poparcie tego z wyższej pozycji. Głosy będą nieważne, gdy zamiast dwóch przecinających się linii postawimy znak "v", zamalujemy kratkę, znak będzie postawiony poza kratką lub oddamy nieskreśloną kartę. (Więcej: Eksperci ostrzegają przed pułapkami kart do głosowania w niedzielnych wyborach)

Jeśli podczas skreślania kandydatów wyborca pomyli się, komisja nie wyda mu nowych kart do głosowania.

Trzeba pamiętać, że przed wydaniem kart komisja sprawdza tożsamość, dlatego należy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Gdzie głosować?

W Białymstoku jest około 170 obwodów wyborczych. Tylko pojedynczy wyborcy będą głosować w innych lokalach niż w czasie ostatniego referendum krajowego. Większość głosowań odbywa się w szkołach i przedszkolach. Głosować można także w szpitalach czy akademikach. Aby odnaleźć dokładny adres przypisanej nam komisji, należy wejść na stronę Państwowej Komisji Wyborczej (tutaj), tam z listy wybrać województwo podlaskie, wpisać miejscowość i ulicę, na której jesteśmy zameldowani i wcisnąć symbol lupy. Pojawią się wtedy dane komisji dla poszczególnych adresów.

Na kogo głosować

W głosowaniu do Sejmu województwo podlaskie stanowi jeden okręg. Z niego zostanie wybranych 14 posłów. W sumie o mandaty ubiega się 300 kandydatów z 12 list wyborczych.

W wyborach do Senatu Podlaskie podzielone jest na 3 jednomandatowe okręgi. W okręgu nr 59 (powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz Łomża i Suwałki) o fotel senatora stara się 6 kandydatów; w okręgu nr 60 (powiaty białostocki i sokólski oraz Białystok) także 6; zaś w okręgu 61 (powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki) tylko 2.

Listy kandydatów wszystkich partii: 314 chętnych do Sejmu i Senatu. Na kogo głosować? LISTY KANDYDATÓW

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1530 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39