W wyborach parlamentarnych Polacy będą decydować o tym, kto przez najbliższe cztery lata będzie zasiadał w polskim sejmie i senacie. Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę od godz. 7.00 do 21.00. Chyba że cisza wyborcza zostanie przedłużona z jakiegoś powodu.
Jak głosować?
Nasz głos będzie ważny w momencie, kiedy w kratce obok imienia kandydata postawimy znak składający się z minimum dwóch przecinających się linii – może to więc być "X" "+" albo nawet "#". Istotne jest również, żeby linie przecięły się w obrębie kratki.
Od komisji wyborczej otrzymamy dwie ostemplowane karty do głosowania w formie jednostronnie zadrukowanych płacht a nie książeczki. Na karcie koloru szarego znajdziemy kandydatów do Sejmu RP. W naszym okręgu wypisanych jest na niej 8 komitetów wyborczych. Wybieramy tylko jedno nazwisko z całej kartki.
Na karcie z żółtym tłem będziemy mieli kandydatów do senatu (w Białymstoku z okręgu nr 60), spośród których również wybieramy tylko jedną osobę.
Postawienie znaku "X" w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, niepostawienie znaku "X" w żadnej kratce lub postawienie znaku "X" w kratce z lewej strony wyłącznie obok nazwiska kandydata, który został skreślony z listy lub umieszczonego na liście kandydatów, której rejestracja została unieważniona, powoduje nieważność głosu.
Jeśli się pomylimy, nie otrzymamy od komisji drugiej karty. Przed pójściem na wybory upewnijmy się także, że mamy ważny dokument tożsamości ze zdjęciem, ponieważ będzie on potrzebny do wydania nam kart, ewentualnie uznany za taki będzie profil mTożsamość w aplikacji mObywatel. Tutaj jednak ważne, żeby ekran naszego telefon nie był uszkodzony, aby treści były czytelne. W celu weryfikacji członek komisji może nasz poprosić o wylogowanie i ponowne zalogowanie się do aplikacji.
Gdzie głosować?
W wyborach do polskiego parlamentu - w głosowaniu - mogą wziąć udział wyłącznie osoby wpisane do stałego rejestru wyborców. Osoby zameldowane na obszarze gminy na pobyt stały są wpisywane do rejestru wyborców z urzędu. Natomiast wyborcy niezameldowani będą mogli zagłosować, jeśli wcześniej złożyli w tej sprawie wniosek.
W Białymstoku są 182 obwody wyborcze. Większość głosowań odbywa się w szkołach i przedszkolach. Głosować można także w szpitalach, areszcie śledczym i zakładzie karnym. Żeby upewnić się, do którego obwodu jesteśmy przypisani, możemy wejść na stronę z wyszukiwarką obwodów. Wystarczy wpisać tam nasz adres, a wyszukiwarka pokaże, gdzie mieści się nasz lokal wyborczy. Jeśli pojawi się więcej niż jeden, wystarczy tylko sprawdzić, do którego przypisany jest numer naszego domu.
Kto wygra?
W wyborach parlamentarnych wybieramy łącznie 460 posłów i 100 senatorów. 460 mandatów do Sejmu RP zostało podzielonych na 41 okręgów wyborczych. Senatorów wybierzemy natomiast w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.
Województwo podlaskie w wyborach do sejmu stanowi jeden okręg (nr 24), z którego wybierzemy łącznie 14 posłów. Jeśli chodzi o wybory do senatu, to nasz region został podzielony na 3 okręgi - nr 59, 60 i 61, z których mandat otrzyma jeden kandydat.
Zobacz więcej
Na kogo głosować w wyborach do Sejmu i Senatu LISTY KANDYDATÓW
Trwa cisza wyborcza. Lepiej jej nie złamać
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl