W wyborach europejskich Polacy będą decydować o tym, kto przez najbliższe pięć lat będzie zasiadał w Parlamencie Europejskim. Lokale wyborcze otwarte będą w niedzielę od godz. 7.00 do 21.00. Chyba że cisza wyborcza zostanie przedłużona z jakiegoś powodu.
Jak głosować
Nasz głos będzie ważny, w momencie kiedy w kratce obok imienia kandydata postawimy znak składający się z minimum dwóch przecinających się linii – może to więc być "X" "+" albo nawet "#". Istotne jest również, żeby linie przecięły się w obrębie kratki.
Podobnie jak w wyborach samorządowych, otrzymamy kartę do głosowania w formie jednostronnie zadrukowanej płachty, a nie książeczki. Na karcie znajdować się będą wszyscy kandydaci z okręgu nr 3, podzieleni na listy komitetów.
Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy (wskazując jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu).
Postawienie znaku "X" na więcej niż jednej liście, a także niepostawienie znaku "X" w żadnej kratce, powoduje nieważność głosu. Jeśli postawimy znak "X" przy więcej niż jednym kandydacie z danej listy, wówczas głos będzie ważny, ale będzie liczony dla kandydata będącego najwyżej na liście spośród tych, na których zagłosowaliśmy.
Jeśli się pomylimy, nie otrzymamy od komisji drugiej karty. Przed pójściem na wybory upewnijmy się także, że mamy ważny dokument tożsamości ze zdjęciem, ponieważ będzie on potrzebny do wydania nam karty.
Gdzie głosować
W wyborach do Europarlamentu - w głosowaniu - mogą wziąć udział wyłącznie osoby wpisane do stałego rejestru wyborców. Osoby zameldowane na obszarze gminy na pobyt stały są wpisywane do rejestru wyborców z urzędu. Natomiast wyborcy niezameldowani będą mogli zagłosować, jeśli wcześniej złożyli w tej sprawie wniosek.
W Białymstoku są 182 obwody wyborcze. Większość głosowań odbywa się w szkołach i przedszkolach. Głosować można także w szpitalach, areszcie śledczym i zakładzie karnym. Ponadto jesteśmy przypisani do tych samym komisji wyborczych, co w wyborach samorządowych.
Kto wygra?
Z Polski do Parlamentu Europejskiego dostanie się łącznie 52 eurodeputowanych. Mandaty są rozdzielone pomiędzy 14 okręgów wyborczych. Pierwotnie w naszym okręgu nr 3, obejmującym województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie, do wzięcia są 2 mandaty. Ordynacja wyborcza dopuszcza jednak zmianę ich liczby w zależności od frekwencji. Może ona wzrosnąć do 3 albo spaść do 1.
Zobacz też:
Na kogo głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. LISTA KANDYDATÓW
Od północy cisza wyborcza. Co grozi za jej złamanie?
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl