Jak, gdzie i kiedy głosować [INFORMATOR WYBORCZY]

2018.10.20 12:06
W niedzielę (21.10) o godz 7.00 otwarte zostaną lokale wyborcze. Podpowiadamy, gdzie można oddać głos i jak to zrobić, żeby był on ważny.
Jak, gdzie i kiedy głosować [INFORMATOR WYBORCZY]
Fot: Grzegorz Chuczun

W wyborach samorządowych mieszkańcy Białegostoku będą decydować o tym, kto zostanie prezydentem miasta, a także o tym, kto zasiądzie w miejskiej radzie oraz sejmiku województwa z naszego okręgu.

Lokale wyborcze otwarte będą w niedzielę od godz. 7.00 do 21.00. Chyba że cisza wyborcza zostanie przedłużona z jakiegoś powodu.

Jak głosować

Od tych wyborów zmieniają się zasady oznaczania wybranych przez nas kandydatów. Głos będzie bowiem ważny, w momencie kiedy w kratce obok imienia kandydata postawimy znak składający się z minimum dwóch przecinających się linii – może to więc być "X" "+" albo nawet "#". Istotne jest również, żeby linie przecięły się w obrębie kratki.

W miastach na prawach powiatu, czyli w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, dostaniemy 3 karty do głosowania – na prezydenta miasta, radnych miejskich i radnych sejmiku. W przeciwieństwie do poprzednich wyborów, tym razem karty będą w formie jednostronnie zadrukowanej płachty, a nie książeczki. W pozostałych gminach wyborcy dostaną też 4. kartę, na której oddadzą głos na radnych powiatowych. Wszystkich wybieramy na 5-letnie kadencje.

W wyborach do rady miasta i do sejmiku województwa głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy (wskazując jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu).  

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o wybory prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jeśli zarejestrowano więcej niż jednego kandydata, jak np. w Białymstoku, trzeba postawić znak w kratce z lewej strony nazwiska przez nas wybranego. W miastach i gminach, gdzie jest zaledwie jeden kandydat, wyborcy mają dwie opcje: "TAK" lub "NIE". W takim wypadku zostanie on wybrany, jeśli ponad połowa głosów będzie na "TAK".

Jeśli kandydat na włodarza gminy, w której jest więcej niż jeden startujący, nie otrzyma powyżej 50% głosów w pierwszej turze, wówczas odbędzie się druga, która zaplanowana jest na 4 listopada.

Postawienie znaku "X" w kratkach z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub na więcej niż jednej liście, a także niepostawienie znaku "X" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu. 

Jeśli się pomylimy, nie otrzymamy od komisji drugiej karty. Przed pójściem na wybory upewnijmy się także, że mamy ważny dokument tożsamości ze zdjęciem, ponieważ będzie on potrzebny do wydania nam karty.

Gdzie głosować

W wyborach samorządowych wziąć udział w głosowaniu mogą wyłącznie osoby wpisane do stałego rejestru wyborców. Osoby zameldowane na obszarze gminy na pobyt stały są wpisywane do rejestru wyborców z urzędu. Natomiast wyborcy niezameldowani będą mogli zagłosować, jeśli wcześniej złożyli w tej sprawie wniosek.

W Białymstoku są 182 obwody wyborcze. Większość głosowań odbywa się w szkołach i przedszkolach. Głosować można także w szpitalach, areszcie śledczym i zakładzie karnym. Aby odnaleźć dokładny adres przypisanej nam komisji wyborczej, należy wejść na stronę Państwowej Komisji Wyborczej (tutaj), tam z listy wybrać województwo podlaskie, później konkretny powiat, czyli w naszym wypadku miasto Białystok. Pojawi się wykaz komisji wyborczych i wówczas wystarczy wpisać nazwę ulicy, na której jesteśmy zameldowani, a system podpowie nam, gdzie znajduje się nasz punkt do głosowania.

Lista kandydatów na prezydenta i do rady miasta Białegostoku

Na kogo głosować w Białymstoku

Lista kandydatów do sejmiku województwa podlaskiego

Kto zdobędzie władzę w województwie?

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1074 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39