Jak dobrze myć auto?

2016.06.22 11:08
Pośpiech, niewłaściwe kosmetyki oraz akcesoria to najczęstsze błędy popełniane podczas mycia samochodu. Czysty lakier z pewnością poprawia nasze samopoczucie, ale warto znać kilka podstawowych zasad, jak o niego dbać.
Jak dobrze myć auto?
Fot: pixabay.com

Czysty oraz zadbany samochód jest wizytówką każdego kierowcy. Nie wszyscy jednak potrafią dbać o wygląd swojego auta. By jego mycie i woskowanie przynosiły pożądane efekty, trzeba wyeliminować popełniane błędy. A jest ich sporo.

Jak myć auto bezpiecznie?

- Podstawowy proces ręcznego mycia (bo tylko takie jest bezpieczne) powinien obejmować przynajmniej trzy etapy: mycie wstępne, zasadnicze oraz suszenie. Mycie wstępne jest istotne, gdyż lakier auta zbiera na swojej powierzchni "wklejone" drobinki piasku, a także inne twarde zanieczyszczenia, które bez odpowiedniego rozpuszczenia aktywną pianą i spłukania nie oddzielą się od mytej powierzchni. Jeśli pominiemy ten etap i przejdziemy bezpośrednio do mycia zasadniczego, mamy zagwarantowane rysowanie lakieru podczas przejazdów rękawicą czy też gąbką – powiedział Radosław Sietejko z Sietejko Car Detailing.

Będąc już przy drugim etapie mycia, właściciele aut popełniają kolejny błąd, mianowicie szorują karoserię szczotkami, gąbkami lub innymi szorstkimi przyborami, które również odciskają swoją twardość, jak opisane wyżej zanieczyszczenia.

- Powinniśmy używać miękkich rękawic z mikrofibry, każdorazowo wypłukanych w oddzielnym wiaderku przed ponownym zamoczeniem w wodzie z szamponem - dodaje Radosław Sietejko.

Ostatni etap to suszenie, które jest często pomijane przez użytkowników i prowadzi do zasychania wody na lakierze oraz tworzenia brzydkich plam.

- Wielu kierowców, jeśli zdecyduje się na ten krok, robi to przy pomocy szorstkich ręczników papierowych, różnego typu ściągaczek do wody czy też twardych ręczników z irchy. Wszystkie takie pomoce spełnią swoje zadanie, lecz wyrządzą bolesne zarysowania na lakierze – podkreśla Radosław Sietejko.

Czy konserwacja lakieru jest istotna?

Konserwacja lakieru jest ważną czynnością, jednak należy pamiętać, że auto po takiej usłudze wymaga odpowiedniego traktowania, by skuteczność zabiegu była jak najdłuższa. Różnego rodzaju formy zabezpieczeń są dedykowane głównie osobom, które lubią mieć czyste i zadbane pojazdy, a ich stosunek do aut jest odrobinę "pedantyczny".

Regularna konserwacja lakieru spowalnia powstawanie rdzy na samochodzie. Zadbanym autem będziemy więc jeździć dłużej, co jest opłacalne z finansowego punktu widzenia. Jeśli chcemy cieszyć się wyglądem auta, powinniśmy zadbać również o takie rzeczy jak ościeża drzwi, nadkola czy wewnętrzne części felg.

Ważną czynnością jest mycie podwozia głównie po sezonie zimowym. Jak wiadomo, na drogach w tym okresie znajduje się sporo soli, która zalepia nam m.in. elementy zawieszenia. Pozostawienie ich nieoczyszczonych sprzyja szybszej korozji wielu podzespołów oraz samej płyty podłogowej.

Dobór detergentów jest ważny

- Należy pamiętać, że nieodpowiedni dobór detergentów oraz nieumiejętność pracy z nimi może doprowadzić do zniszczenia np. lakieru, felg czy też tapicerki. Dlatego jeżeli nie potrafimy tego zrobić, lepiej udać się do profesjonalisty, który podpowie, jak dobrze dbać o auto - powiedział Adrian Mróż z Autokliniki.

Myjąc auto na domowym podjeździe, pozostawiamy na nim bardzo dużo zanieczyszczeń (resztek oleju, smarów itp.), które wsiąkają w glebę, powodując degradację ekosystemu (narażamy się przy tym na mandat od straży miejskiej w wysokości 500 zł). Profesjonalne myjnie to miejsca, które posiadają pozwolenia, specjalne odstojniki oraz separatory oddzielające zanieczyszczenia z wody, zanim trafi ona do kanalizacji miejskiej.

Radosław Malinowski
radoslaw.malinowski@bialystokonline.pl

1685 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39