Prawidłowa pielęgnacja skóry w ciąży – dlaczego jest tak ważna?
Ciąża to piękny czas, ale jednocześnie okres, w którym organizm kobiety jest poddawany wielu próbom i zachodzi w nim mnóstwo zmian. Stopniowy wzrost masy ciała i zmiany w gospodarce hormonalnej mają wpływ na wygląd i kondycję skóry w ciąży. Rosnący szybko brzuch i biust oraz dodatkowe kilogramy w biodrach czy innych częściach ciała stanowią spore wyzwanie dla skóry, która co prawda ma pewną elastyczność, jednak niewątpliwie w tym szczególnym czasie potrzebuje dodatkowego wsparcia.
Skóra w ciąży jest szczególnie narażona na powstawanie rozstępów, jednak odpowiednio szybkie wdrożenie działań zaradczych może pomóc zminimalizować ryzyko pojawienia się tych nielubianych przez kobiety zmian skórnych. Najbardziej na pojawienie się rozstępów w ciąży jest narażony rosnący brzuch i piersi oraz biodra i pośladki. Rozstępom nie zawsze da się co prawda zapobiec, jednak można znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo ich pojawienia się bądź stosować kosmetyki, które zmniejszą ich widoczność.
Jak dbać o skórę w ciąży?
Podstawą w pielęgnacji skóry w czasie ciąży, jest pilnowanie jej odpowiedniego nawilżenia. Intensywne nawadnianie i natłuszczanie skóry pozytywnie wpływają na jej elastyczność, co może zapobiegać pojawianiu się rozstępów – takie kosmetyki ma w swojej ofercie niejedna apteka online, np. aptekarosa.pl. W ciąży warto stosować m.in. kremy do ciała, balsamy lub specjalne masła do ciała. Rekomenduje się głównie nawilżające i natłuszczające emolienty, poza tym na skórę dobrze działa witamina E. Dobrym wyborem są także naturalne oleje do ciała, które są bogate w cenne dla skóry składniki aktywne, dlatego warto wybierać kosmetyki, które mają je w składzie.
By móc bezpiecznie stosować poszczególne kosmetyki w ciąży, należy dobierać wyłącznie te, które powstały z myślą o kobietach w ciąży. Dlatego dobrze sprawdzać opisy dermokosmetyków, które znajdują się w zakładce produktowej na stronie apteki internetowej lub bezpośrednio skonsultować się z farmaceutą. Najlepiej stawiać na kosmetyki hipoalergiczne bez dodatku konserwantów, aromatów czy barwników. W ciąży nie powinno się aplikować kosmetyków z witaminą A czy retinolem. Jednocześnie należy pamiętać o indywidualnych przeciwwskazaniach do stosowania niektórych kosmetyków – zaliczyć można do nich, chociażby alergie.
Co jeszcze pozytywnie wpływa na stan skóry w ciąży?
Na kondycję skóry w ciąży ma wpływ nie tylko rodzaj i regularność stosowanej pielęgnacji. Nie bez znaczenia są również kwestie dodatkowe, do których można zaliczyć:
- rodzaj diety,
- ilość przyjmowanych codziennie płynów,
- aktywność fizyczną.
Przyszła mama powinna zadbać o zbilansowaną dietę, co jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowia oraz zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecka. Jest to również kluczowe dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. W diecie kobiety w ciąży nie powinno zabraknąć, chociażby długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]