Jak dbać o okulary?

2021.05.26 15:04
Aby utrzymać okulary w nienagannym stanie przed dłuższy czas należy szczególnie o nie dbać. Zachęcamy cię do lektury naszego artykułu, w którym przedstawiliśmy najlepsze metody konserwacji szkieł i oprawek.
Jak dbać o okulary?
Fot: pixabay

Zgodnie z danymi WHO, zaburzenia widzenia są problemem dotyczącym ponad miliarda osób na całym świecie. Z badań wynika, że korekcji wzroku potrzebuje blisko połowa Polaków. Wadami wzroku dotykającymi największej liczby pacjentów są krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Zaburzenia refrakcji najczęściej koryguje się za pomocą soczewek i okularów.

Odpowiednio dobrane okulary korekcyjne nie tylko poprawiają jakość życia, lecz są także ciekawym dodatkiem przyciągającym spojrzenia innych. Dobrze dopasowane oprawki stanowią świetne uzupełnienie codziennych stylizacji.

Czyszczenie okularów korekcyjnych: jak robić to dobrze?

Firmy zajmujące się tworzeniem okularów korekcyjnych dbają o to, by oferowane przez nie produkty cechowały się doskonałą jakością. W portfolio najbardziej uznanych marek znajdziemy modele wysokiej klasy, charakteryzujące się nowoczesnym wzornictwem i wykonane zgodnie z zasadami ergonomii.

Zanim w nasze ręce nareszcie trafi wymarzona para oprawek korekcyjnych, powinniśmy dowiedzieć się, jak czyścić okulary we właściwy sposób. W trakcie noszenia na powierzchni naszych okularów – zarówno szkieł, jak i oprawek – gromadzą się rozmaite zanieczyszczenia. Mogą to być pyłki roślin, kurz czy po prostu krople wody. Najszybciej okulary brudzą się oczywiście przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zabrudzone soczewki powodują znaczny dyskomfort, dlatego warto poznać szybkie i skuteczne sposoby czyszczenia okularów.

Każdy użytkownik okularów powinien zaopatrzyć się w miękką ściereczkę z mikrofibry. Pozwoli ona usunąć z powierzchni szkieł wszystkie zanieczyszczenia nie zarysowując przy tym szkieł. Pamiętaj, by do czyszczenia używać suchej ściereczki. Nasza rada: przed użyciem ściereczkę możesz wytrzepać – usuniesz z niej w ten sposób ewentualne cząsteczki kurzu.

Okulary dobrze jest również od czasu do czasu przemyć na mokro. Do czyszczenia okularów korekcyjnych nie wolno używać jednak gorącej wody, ponieważ mogłaby doprowadzić do zniekształcenia oprawek. Szkła i oprawki najlepiej przemyć bieżącą letnią wodą z dodatkiem łagodnego detergentu (np. płynu do naczyń, który nie zawiera ekstraktu z cytryny). W ten sposób pozbędziemy się zabrudzeń, lecz nie uszkodzimy delikatnych powłok. Po wypłukaniu należy delikatnie strząsnąć kropelki wody z okularów, a następnie przetrzeć je do sucha miękką ściereczką. Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w profesjonalny płyn do czyszczenia okularów.

Przechowywanie okularów: co zrobić, by okulary służyły nam jak najdłużej?

Wiesz już, że aby przedłużyć żywotność okularów powinieneś zadbać o ich regularne czyszczenie. To jednak nie jedyna czynność, o której należy pamiętać. Każdy okularnik powinien zaopatrzyć się także w praktyczne etui do okularów. Właściwe przechowywanie oprawek zapobiegnie przypadkowemu zarysowaniu czy połamaniu.

Nawykiem, który szkodzi okularom, jest zakładanie ich na głowę lub dekolt. Ten problem dotyczy przede wszystkim okularów przeciwsłonecznych, które wiele osób odruchowo zakłada właśnie w taki sposób. Umieszczanie okularów na głowie zamiast na nosie może doprowadzić do odkształcenia oprawek, a nawet pęknięcia zawiasu podtrzymującego zausznik; z kolei okulary zawieszone na dekolcie bluzki mogą w każdej chwili ześlizgnąć się i upaść na ziemię. Dlatego też jedynym prawidłowym sposobem przechowywanie nienoszonych okularów jest umieszczenie ich w specjalnym etui (ewentualnie w woreczku na okulary).

Wymiana szkieł w okularach: kiedy warto to robić?

Zapewne każdy użytkownik oprawek korekcyjnych zdaje sobie sprawę z tego, że okulary – nawet te wykonane z najdoskonalszych i najbardziej nowoczesnych materiałów – mogą ulec uszkodzeniu. Bardzo często winę za taki stan rzeczy ponosimy my sami, np. odruchowo odkładając okulary w przypadkowe miejsca czy wrzucając je luzem do torebki pełnej drobiazgów. W takiej sytuacji nietrudno o zniszczenie okularów. Jeżeli tak się stanie, nie pozostaje nam nic innego niż wymiana szkieł na nowe. Na zmianę szkieł w dotychczasowych okularach powinniśmy zdecydować się również wtedy, gdy pogorszy nam się wzrok. Praktyczne wskazówki na temat wymiany szkieł w okularach korekcyjnych w przystępny sposób opisano w tym artykule: https://www.wokularach.pl/wymiana-szkiel-w-okularach-kiedy-warto-to-robic-i-ile-trwa

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1370 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39