Jak chronić Bojary?

dodane dnia: 2012-04-04 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2012-04-19
Jak chronić Bojary? debata, promocja, wystawa 19.04.2012

Debata Jak chronić Bojary? - moderator Sebastian Wicher
Otwarta debata, podczas której spotkają się przedstawiciele różnych środowisk, profesji, zwolennicy różnych koncepcji i pomysłów na to, jak chronić Bojary. Przedstawimy perspektywę historyczną, przypominając, kto i kiedy występował z postulatami ochrony Bojar, jak wyglądały te starania. Zaprezentowane zostaną poglądy i pomysły na to, jak chronić to, co pozostało z dawnych Bojar. Przy okrągłym stole zasiądą: Michał Chodorowski, Andrzej Lechowski, Antoni Oleksicki, Barbara Tomecka, dr Adam Turecki, Wiesław Wróbel, Mirosław Zbichorski. Być może będą się spierać, bo perspektywa historyka czy architekta może znacznie różnić się od poglądów mieszkańca Bojar. Mamy nadzieję, że efektem debaty będzie możliwie pełna prezentacja poglądów i próba wypracowania jakiejś wspólnej koncepcji, stanowiska wobec kwestii bojarskiej".
Każdy, kto przybędzie do CLZ i wysłucha debaty, będzie mógł oddać głos na jednego z panelistów - wybrać najlepszą jego zdaniem koncepcję ochrony Bojar.
Promocja książki Bojary 2
Bojary 2 to zbiór zdjęć, tekstów teoretycznych i wspomnieniowych. Zebrane w książce wspomnienia są subiektywnymi wyprawami w przeszłość. Choć są to opowieści bardzo osobiste, różnorodne tematycznie, to łączy je wielki sentyment do Bojar dzielnicy, która jawi się opowiadającym i słuchaczom jako kraina piękna, spokoju, bezpieczeństwa sielska Arkadia w centrum dużego miasta.
Książka do nabycia od 19 kwietnia w CLZ.

Wystawa - archiwalne fotografie Bojar
Na wystawie zaprezentowane zostaną wielkoformatowe archiwalne fotografie Bojar i ich mieszkańców. Będzie też można usiąść przy płocie na ławeczce, porozmawiać ze znajomymi, posłuchać opowieści (nagrane wypowiedzi mieszkańców) o niegdysiejszych urokach Bojar.

Sebastian Wicher (moderator) - zabytkoznawca, absolwent konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor wydanej w 2009 r. książki Żyć architekturą. Życie i twórczość Stanisława Bukowskiego oraz artykułów poświęconych architekturze i zabytkom Białostocczyzny, publikowanych m.in. na łamach Biuletynu Konserwatorskiego Województwa Podlaskiego. Pracuje w Departamencie Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Michał Chodorowski - architekt, pracownik Departamentu Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku, uczestnik projektu Ad Publicandum" prowadzonego wspólnie ze studentami socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Andrzej Lechowski - historyk, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Antoni Oleksicki - historyk, zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie, wieloletni Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku, autor szeregu opracowań o Bojarach.

Barbara Tomecka - historyk, główny specjalista do spraw konserwatorskich w PPKZ S.A Oddział w Białymstoku. Współautorka wielu dokumentacji konserwatorskich, m.in. dotyczących dzielnicy Bojary.

dr Adam Turecki - architekt, członek Stowarzyszenia Nasze Bojary, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Wiesław Wróbel - w 2009 r. ukończył historię na Uniwersytecie
Miejsce imprezy
ul. Warszawska 19
15-062 Białystok

1801 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39