Interesuje Cię tradycyjne zdobnictwo podlaskich domów? Ta książka jest dla Ciebie!

2021.04.13 13:25
Właśnie ukazało się trzecie wydanie książki Artura Gawła "Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie". Po dziesięciu latach autor ponownie wrócił do tematu wprowadzając znaczące zmiany.
Interesuje Cię tradycyjne zdobnictwo podlaskich domów? Ta książka jest dla Ciebie!
Fot: Materiały prasowe
Artur Gaweł ze swoją książką

Wydana przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej książka dr. Artura Gawła na pewno przyciągnie fanów drewnianych domów, które zdobione są w tradycyjny sposób. Na Białostocczyźnie mamy jeszcze wiele przykładów wsi, ale nie tylko wsi, w których mieszczą się urokliwe chaty, z kolorowymi okiennicami, ze zdobionymi detalami.

- Książka jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych drewnianym budownictwem – podkreśla dr Artur Gaweł – mam nadzieję, że będzie służyć jako wzornik wszystkim tym osobom, które będą chciały odtworzyć detale zdobnicze zgodnie z regionalną tradycją.

Jakie zmiany w nowym wydaniu?

W nowym wydaniu "Zdobnictwa drewnianych domów na Białostocczyźnie" rozszerzony został tekst, dwukrotnie powiększona została liczba fotografii i rysunków, co w sumie dało blisko tysiąc ilustracji. Album ma też dwukrotnie większy niż w przypadku dwóch poprzednich wydań format, a ma to niezwykle istotne znaczenie w przypadku publikacji o tego typu charakterze.

Większe fotografie zdecydowanie lepiej oddają urok drewnianych budynków i zdobiących je detali, pozwalając czytelnikowi podziwiać każdy ich szczegół. Wartość materiału ilustracyjnego zawartego w książce wynika z jego dokumentacyjnego charakteru, z roku na rok ubywa drewnianych domów o walorach zabytkowych, a te które jeszcze pozostały, straciły w wyniku remontów swój pierwotny wygląd, w tym także zdobiące je detale, takie jak nadokienniki, listwy podokapowe czy też okiennice.

Chęć ocalenia tradycyjnego zdobnictwa

Obecnie na masową skalę wymienia się drewniane okna na wykonane z PCV, a dodatkowo estetykę budynków całkowicie burzy montowanie przyłączy energetycznych z biegnącymi na zewnątrz ścian białymi karbowanymi rurami. Dziś wykonanie zdjęć, na których budynki wyglądają tak, jak tuż po ich wybudowaniu, jest praktycznie niemożliwe, a wiele z zawartych w albumie fotografii ma wartość archiwalną, gdyż fotografowanych obiektów po prostu już nie ma. Dotyczy to również samych detali zdobniczych, które bardzo często podczas remontów są usuwane i niszczone. Trzeba też dodać, że drewno z którego są wykonane pod wpływem warunków atmosferycznych niszczeje, stąd też po kilkudziesięciu latach wiele detali jest w bardzo złym stanie, praktycznie wymagają one wymiany.

Długa i żmudna praca nad książką

Przedstawiony w publikacji materiał ilustracyjny został zebrany w blisko czterystu miejscowościach, co wymagało wielu lat pracy. Jak pisze we wstępie autor, album jest podsumowaniem jego blisko trzydziestoletniej pracy dokumentacyjnej w terenie, najstarsze zdjęcia i rysunki są powstały w 1993 roku.

– Wydanie tej książki to dla mnie ogromna satysfakcja, gdyż jest ona, od początku do końca, moim dziełem. Sam przygotowałem teksty, wykonałem zdjęcia i wszystkie rysunki. To wymagało ogromnej pracy - mówi Artur Gaweł.

Książkę można nabyć w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, jak również można zamówić ją wysyłkowo. W tym celu należy kontaktować się z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl

1569 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39