Na początek na skwerze Armii Krajowej o godz. 16 stanie instalacja przestrzenna hotelu Ritz, a o salonie białostockiej elity międzywojnia opowie historyk Jolanta Szczygieł-Rogowska. Potem przeniesiemy się do Famy, gdzie odbędzie się promocja książki "Białostocka diaspora żydowska w Nowym Jorku" i spotkanie z jej autorką prof. Rebeccą Kobrin (godz. 18).
Na finał pierwszego dnia festiwalu przedstawiającego wielokulturowość regionu koncert "Kamienie niepamięci". To wydarzenie z cyklu "Partytury Fotograficzne", który jest poszukiwaniem relacji pomiędzy obrazem i dźwiękiem, a konkretnie pomiędzy fotografią i muzyką współczesną. W czasie koncertu, eksponowana jest światłem dla publiczności, odpowiednia dla danej części utworu, fotografia - partytura (grający muzycy mają w tym momencie na pulpicie nutowym dokładnie to samo zdjęcie). Publiczność w czasie koncertu odkrywa wraz z zespołem te, "ogrywane" w danej chwili, fotografie. Każdy z koncertów - wystaw jest premierą. Bo istotą "Partytur Fotograficznych" jest właśnie stworzenie za każdym razem nowych muzycznych dzieł inspirowanych fotografią. Autorami muzyki są Jerzy Kornowicz i Szabolcs, a zdjęć - Mariusz Wideryński.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Przed nami jeszcze wiele atrakcji, m.in. film "Człowiek z kamerą filmową" z muzyką na żywo DJ Derbastlera, koncert Pustek, które zagrają swoje "Kalambury" (płyta zawiera utwory z poetyckimi tekstami m.in. Wyspiańskiego, Leśmiana, Broniewskiego) czy spacer szlakiem białostockiego modernizmu. Jesteśmy patronem medialnym festiwalu. Sprawdź szczegółowy program.
Przeczytaj także:
Polski "Inny Wymiar". Wkrótce rusza festiwal kultur Podlasia