Inflacja wciąż "królową" obaw. Ale Polacy coraz mniej się jej obawiają

2023.07.24 11:10
Jak wynika z cyklicznego badania "Bieżące lęki i obawy Polaków", ponad 90% respondentów obawia się konkretnych sytuacji, które potencjalnie mogą wystąpić w najbliższym czasie. To wynik tylko nieznacznie mniejszy niż odnotowany pół roku temu, ale liderzy rankingu zostali prawie ci sami.
Inflacja wciąż "królową" obaw. Ale Polacy coraz mniej się jej obawiają
Fot: Pixabay

Według badania Uce Reserch, przeszło tysiąc dorosłych osób zostało poproszonych o wskazanie sytuacji, które najbardziej ich niepokoją i które mogą wystąpić w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Okazało się, że 90,3% ankietowanych wybrało co najmniej jeden negatywny scenariusz z listy 33 możliwych (w porównaniu do ponad pół roku temu, gdy wynik wynosił 93,7%).

Inflacja była jednym z głównych powodów lęków pod koniec ubiegłego roku, a brak pewności, kiedy osiągnie ona swój szczyt, wywoływał niepokój. Obecnie, choć inflacja nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, w ostatnich miesiącach zaczęła wykazywać spadkową tendencję. To nieco uspokajający element dla ludzi. Jednak spora część społeczeństwa nie wierzy w zapewnienia prezesa NBP i rządu, że wszystko jest pod kontrolą. Wyniki badania pokazują, że Polacy myślą inaczej i wciąż odczuwają lęki związane z inflacją i jej wpływem na wartość pieniądza. Biorąc pod uwagę listę 33 lęków i obaw, 45,2% Polaków nadal boi się inflacji i utraty wartości pieniądza (w porównaniu do 50,8% pod koniec ubiegłego roku). Inflacja pozostaje dominującym lękiem w naszym kraju i wywiera negatywny wpływ nie tylko na aspekt ekonomiczny, ale także na ogólny komfort życia. Wprowadza ludzi w niepewność, zmusza do podejmowania trudnych decyzji i ograniczania wydatków, co przyczynia się do znacznego obniżenia jakości życia.

Zarówno wyniki badania, jak i analiza wskazują, że lęk związany z inflacją i utratą wartości pieniądza jest bardziej powszechny wśród kobiet niż mężczyzn. Ponadto, na tę kwestię częściej zwracają uwagę osoby w wieku 75-80 lat, z wyższymi miesięcznymi dochodami netto powyżej 9 tys. złotych, wykształceniem wyższym oraz zamieszkujące miejscowości liczące co najmniej 500 tys. mieszkańców.

Na kolejnych miejscach zestawienia znajdują się takie wskazania, jak choroba najbliższych – 37,3%, choroba lub utrata własnego zdrowia – 35,7%, a także wzrost cen żywności, innych towarów dostępnych w sklepach – 29%. Dalej w zestawieniu widać obniżenie jakości życia – 27,5%. Polacy obawiają się również destabilizacji państwa (protestów, strajków, zamieszek, fałszowania wyborów, propagandy) – 26,9%. Następnie wskazywane są lęki związane ze wzrostem kosztów energii elektrycznej i ogrzewania – 26,7%, a także z wojną, konfliktem zbrojnym na terenie Polski – 23,7%. Najmniej wskazań ma odpowiedź dotycząca spadku cen nieruchomości – 1,9% (poprzednio – 1,1%).

Podsumowując wyniki badania, można jeszcze wskazać, że od końca zeszłego roku mocno wzrosły lęki związane z przestępstwami cybernetycznymi, np. kradzieżą tożsamości lub haseł. Jednocześnie coraz mniej Polaków boi się pandemii.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1637 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39