Wcześniejsza emerytura - ta grupa zawodowa może o niej obecnie zapomnieć

2025.01.07 12:15
Tylko kilka grup zawodowych może skorzystać z wcześniejszej emerytury. Czy to grono niebawem się powiększy? Niestety raczej nie ma co na to liczyć.
Wcześniejsza emerytura - ta grupa zawodowa może o niej obecnie zapomnieć
Fot: straż miejska

Wszystko wskazuje na to, że nie ma co liczyć na to, że powiększy się grono osób, które mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury. Od jakiegoś czasu trwa dyskusja, czy przywilej ten powinni otrzymać również strażnicy gminni. Wiceminister MSWiA postanowił odpowiedzieć na interpelację, która została skierowana do resortu gminy. Poruszono w niej kwestię m.in. problemu odpływu strażników gminnych i miejskich do policji. Powodem tego miały być m.in. "krzywdzące regulacje odnośnie możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę". Funkcjonariusze policji wiek emerytalny osiągają w wieku 55 lat, a minimalny staż służby wynosi 25 lat. Z tego typu rozwiązań nie mogą jednak skorzystać strażnicy, ponieważ ich praca nie jest uznawana za "pracę o szczególnym charakterze".

Jak informuje portal infor.pl prawo do emerytury pomostowej, którą często wymiennie nazywa się wcześniejszą emeryturą, mają osoby, które spełnią następujące warunki: urodzili się przed końcem 1948 roku, mają okres w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat i mają minimum 55 lat (w przypadku kobiet) i 60 (w przypadku mężczyzn). Do tego wymogiem jest okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn. Na wcześniejsze świadczenie mogą też przejść osoby, które po 31 grudnia 2008 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze

Wiceminister Czesław Mroczek wypowiedział się na temat obniżenia wieku emerytalnego strażników gminnych, przyznając, że raczej ten postulat nie jest możliwy do spełnienia. - Nie deprecjonując charakteru pracy strażników gminnych (miejskich), wiążącej się z ryzykiem, odpowiedzialnością, jak również wymagającej sprawności fizycznej i psychicznej, należy pamiętać, jak już wskazano powyżej, że jest to formacja samorządowa o charakterze fakultatywnym. Natomiast przywołane w wystąpieniu rozwiązania w obszarze uprawnień emerytalno-rentowych dotyczą formacji o znacznie szerszym, ogólnokrajowym zasięgu działania - powiedział.

JK
24@bialystokonline.pl
1324 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39