O życiu decydowały minuty. Policyjne śmigłowce dostarczyły narządy do przeszczepów

2025.04.25 18:00
W ostatnich tygodniach policyjne śmigłowce wykonały pięć misji ratujących życie, przewożąc siedem narządów do przeszczepów. Jedna z nich była szczególnie poruszająca – serce dla 7-letniej dziewczynki trafiło do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
O życiu decydowały minuty. Policyjne śmigłowce dostarczyły narządy do przeszczepów
Fot: Policja Podlaska

Policyjni lotnicy po raz kolejny udowodnili, jak ważną rolę odgrywają w systemie ratownictwa medycznego. W ciągu ostatniego miesiąca wykonali pięć lotów, podczas których przetransportowali siedem narządów dla siedmiu pacjentów.

Jedną z najbardziej poruszających misji był lot 17 kwietnia – policyjny śmigłowiec Black Hawk przewiózł serce dla 7-letniej dziewczynki, pacjentki Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Był to już 37. lot policyjnego śmigłowca z sercem na pokładzie, z czego 14. wykonany Black Hawkiem i 10. z tym narządem transportowanym tego typu maszyną.

Loty z narządami do przeszczepów to efekt ścisłej współpracy Policji, służb medycznych i koordynatorów transplantacyjnych. Przedświąteczny transport serca był możliwy dzięki analizie warunków pogodowych i odległości – zdecydowano, że jedyną realną opcją było użycie śmigłowca Black Hawk.

Zaledwie kilka dni wcześniej, 12 kwietnia, policyjny Bell 407-GXi wystartował z województwa lubelskiego, aby dostarczyć płuca dla 67-letniego pacjenta z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Organ bezpiecznie trafił do Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu.

Wcześniej, pomiędzy 20 marca a 7 kwietnia, z lądowiska przy przejściu granicznym w Budzisku policyjne śmigłowce Bell 407GXi aż trzykrotnie wyruszały z misjami na hasło "GARDA", co oznacza pierwszeństwo w przestrzeni powietrznej. Loty realizowane były na prośbę Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie.

Podczas jednej z tych misji przetransportowano wątrobę dla 49-letniej kobiety oraz dwie nerki dla dwóch 66-letnich pacjentów. Kilka dni później kolejny śmigłowiec przewiózł wątrobę dla 64-latka, który przeszedł retransplantację oraz narząd dla 32-letniego mężczyzny.

– W każdym z tych lotów wiedzieliśmy, że tylko droga powietrzna daje realną szansę na powodzenie – czas działał na niekorzyść pacjentów – mówi insp. pil. Robert Sitek, Naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP. – Każdy z tych lotów był przeprowadzony w sposób precyzyjny i w pełni bezpieczny. Dzięki zaangażowaniu naszych załóg i doskonałej koordynacji mogliśmy działać szybko i skutecznie.

Jak informują koordynatorzy transplantacyjni, wszyscy pacjenci, do których trafiły narządy są pod opieką lekarzy i odzyskują siły.

Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl

Polecamy
Fotograf, zdjęcia, video-filmowanieul. Wyszyńskiego 2 lok. 41 (D.H. Lider)
15-888 Białystok

Więcej informacji
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39