Papież Franciszek nie żyje

2025.04.21 10:28
Wielkanocny poranek przyniósł smutną wiadomość z Watykanu. Papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat w Domu Świętej Marty. Jego pontyfikat trwał 12 lat.
Papież Franciszek nie żyje
Fot: BP KEP

W Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 roku o godzinie 7.35 rano, w Domu Świętej Marty w Watykanie zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat. Smutną wiadomość przekazał kardynał Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.

– Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O godzinie 7:35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek powrócił do Domu Ojca – ogłosił z kaplicy papieskiej rezydencji.

– Całe jego życie tu na ziemi było ofiarowane w służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas wiernego życia wartościami Ewangelii, odwagi i uniwersalnej miłości. W szczególny sposób troszczył się o biednych i osoby marginalizowane – podkreślił kamerling, kończąc: – Z ogromną wdzięcznością za jego przykład prawdziwego ucznia Pana Jezusa powierzamy duszę Papieża nieskończonej miłosiernej miłości Trójjedynego Boga.

Papież z końca świata

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w rodzinie włoskich imigrantów. W wieku 21 lat przeszedł poważną chorobę – usunięto mu część płuca, co później miało wpływ na jego zdrowie. W 1958 roku wstąpił do jezuitów, a święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. W latach 90. był biskupem pomocniczym, a następnie arcybiskupem Buenos Aires. W 2001 roku został kardynałem.

13 marca 2013 roku kardynałowie wybrali go na papieża – jako pierwszego jezuitę i pierwszego papieża z Ameryki Południowej. Przyjął imię Franciszek, na cześć św. Franciszka z Asyżu – patrona ubogich i pokoju.

Papież dialogu, prostoty i troski o świat

Pontyfikat Franciszka zapisał się w historii jako jeden z najbardziej otwartych na problemy współczesnego świata. Ojciec Święty krytykował nierówności społeczne, wzywał do troski o klimat i dialogu między religiami. Kładł nacisk na miłosierdzie, wrażliwość i człowieczeństwo. Rezygnując z przepychu, zamieszkał w Domu Świętej Marty, a nie w pałacu apostolskim.

Był papieżem ludzi – nie bał się trudnych tematów: rozwodów, migracji, ubóstwa, sytuacji osób LGBT. Jego głos był słyszany również w sprawach wojny i pokoju, sprawiedliwości społecznej i ekologii.

Ostatnie dni Ojca Świętego

Od lutego 2025 roku stan zdrowia papieża się pogarszał. Przebywał w Poliklinice Gemelli w Rzymie z powodu ciężkiego zapalenia płuc. Przez 37 dni lekarze walczyli o jego życie. Udało mu się wrócić do Domu Świętej Marty pod koniec marca, gdzie kontynuował rekonwalescencję.

6 kwietnia po raz pierwszy od hospitalizacji opuścił rezydencję. W Wielkanoc pojawił się na balkonie bazyliki św. Piotra, by udzielić błogosławieństwa Urbi et Orbi. Nikt wtedy nie przypuszczał, że będzie to jego ostatnie publiczne wystąpienie.

Nowe konklawe i żałoba

Śmierć papieża oznacza początek sede vacante – okresu, w którym Stolica Piotrowa pozostaje nieobsadzona. W najbliższych dniach zostanie zwołane konklawe, które wybierze nowego następcę św. Piotra.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39