Prokuratury w województwie podlaskim skierowały do sądów kilka aktów oskarżenia dotyczących przestępstw związanych z handlem narkotykami oraz udziałem w zorganizowanych grupach przestępczych. Sprawy te rzucają światło na skalę problemu i złożoność działań wymiaru sprawiedliwości w walce z narkobiznesem.
3 stycznia 2025 roku Prokuratura Okręgowa w Białymstoku przesłała do tamtejszego Sądu Okręgowego akt oskarżenia wobec dwóch obywateli Białorusi, w wieku 26 i 36 lat. Zarzuty obejmują udział w hurtowym i detalicznym handlu narkotykami oraz działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Według ustaleń, oskarżeni zajmowali się dystrybucją szerokiego asortymentu substancji psychoaktywnych, w tym produktów spożywczych, takich jak ciastka i galaretki z THC. Do rozprowadzania używano przesyłek kurierskich, a w jednym z mieszkań znaleziono kilka kilogramów różnych narkotyków oraz przygotowane paczki z ich zawartością. Za te czyny oskarżonym grozi od 2,5 do 18 lat więzienia oraz grzywna do miliona złotych.
30 grudnia 2024 roku Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ skierowała akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, w wieku 36 i 46 lat, oskarżając ich o handel narkotykami na dużą skalę. Przedmiotem obrotu były m.in. marihuana (ponad 7 kg) i kokaina (ponad 600 g), o łącznej wartości rynkowej szacowanej na ponad 134 tysiące złotych. W tym przypadku oskarżeni mogą usłyszeć wyrok nawet 12 lat pozbawienia wolności.
Jeszcze inna sprawa dotyczy działań Prokuratury Rejonowej w Hajnówce, która 27 lutego 2023 roku rozpoczęła śledztwo w sprawie posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych, w tym kryształu 3-CMC, znalezionego w lutym tego roku. W toku dochodzenia zabezpieczono również inne substancje, w tym marihuanę, mefedron, amfetaminę i MDMA. W sprawę zamieszanych było 21 podejrzanych, którym postawiono liczne zarzuty, w tym związane z uczynieniem z handlu narkotykami stałego źródła dochodu. Prokuratura zabezpieczyła na majątku podejrzanych kwoty o łącznej wartości ponad 30 tysięcy złotych. Część z oskarżonych zdecydowała się na dobrowolne poddanie się karze, co zostało uwzględnione w toku postępowania. Ostatecznie 31 grudnia 2024 roku akty oskarżenia trafiły do Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim, VII Zamiejscowego Wydziału Karnego w Hajnówce. Najcięższe zarzuty w tej sprawie, dotyczące handlu na dużą skalę, zagrożone są karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności oraz grzywną.
24@bialystokonline.pl