Prawie 8 mln dla UwB. Uczelnia planuje sporo ważnych inwestycji

2024.12.27 12:20
Uniwersytet w Białymstoku otrzymał ponad 7,7 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach konkursu "Uczelnie coraz bardziej dostępne". Na co będą wykorzystane środki?
Prawie 8 mln dla UwB. Uczelnia planuje sporo ważnych inwestycji
Fot: UwB

Dzięki otrzymaniu prawie 8 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju największa uczelnia w regionie będzie mogła m.in. przeprowadzić modernizację wind w budynkach Wydziału Prawa oraz Nauk o Edukacji, zrobić budki akustyczne, pozwalające na swobodny odpoczynek czy zwiększyć dostępność usług cyfrowych. Realizacja projektu "UwB uczelnią dla wszystkich" właśnie się rozpoczęła i potrwa cztery lata.

- Jest odpowiedzią na występujące potrzeby w obszarze szeroko rozumianej dostępności. Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa na naszej uczelni. Uniwersytet w Białymstoku realizował już kilka projektów związanych z dostępnością np. "Nowoczesny Uniwersytet dostępny dla wszystkich", czy z projektowaniem uniwersalnym. Potrzeby są jednak bardzo duże i nie da się ich zaspokoić jednym działaniem. Dlatego postanowiliśmy aplikować o kolejne środki finansowe – mówi dr Patrycja Goryń kierownik Działu Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami UwB i koordynatorka projektu.

Otrzymane środki mają pomóc w zwiększeniu dostępności uczelni we wszystkich obszarach jej funkcjonowania. W ramach projektu ma zostać dostosowana struktura organizacyjna, a także zwiększona dostępność architektoniczna.

- Tym razem w ramach projektu zamierzamy zmodernizować windy w budynkach Wydziału Prawa oraz Wydziału Nauk o Edukacji, zamontować system nawigacji totupoint wewnątrz budynków Rektoratu oraz Wydziału Nauk o Edukacji. Zakupimy także budki akustyczne, które pozwolą na swobodny odpoczynek od nadmiaru bodźców między innymi osobom w spektrum autyzmu. Dużym działaniem będzie także obszar dostępności cyfrowej. Wraz z Działem Promocji chcemy zwiększyć dostępność wszystkich usług cyfrowych oferowanych przez UwB naszym studentom, pracownikom jak i zewnętrznym odbiorcom. Ważnym aspektem będą również szkolenia naszej kadry, gdyż poza zmianami infrastrukturalnymi niezwykle ważne są zmiany świadomościowe. Zaplanowano specjalne spotkania dla minimum 360 pracowników na poziomie bazowym oraz znaczący pakiet szkoleń specjalistycznych – wymienia dr Patrycja Goryń.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR) - organizacją pozarządową, wspierającą od wielu lat osoby ze szczególnymi potrzebami i z niepełnosprawnościami.

JK
24@bialystokonline.pl

673 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39