22 stycznia – właśnie tego dnia wybuchło powstanie styczniowe – jedno z najważniejszych wydarzeń w historii walk o niepodległość Polski. Z tej okazji zastępca prezydenta Tomasz Klim oddał hołd bohaterom tamtych dni pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Natomiast wojewoda Jacek Brzozowski złożył wieniec pod pomnikiem na wzgórzu zwanym Szubienicą. Monument pod Choroszczą upamiętnia powstańców schwytanych i powieszonych tutaj przez Rosjan w maju 1863 roku, a także innych insurekcjonistów z regionu, którzy oddali życie w walce o niepodległość. Jacek Brzozowski zapalił także znicz na grobie Adolfa Białokoza, naczelnika Miasto Białystok w czasie powstania styczniowego.
– Pamiętamy o wielkich bohaterach i wydarzeniach pod Łapami, Surażem, Tykocinem i Orlą, a także o największej bitwie - pod Siemiatyczami. Powstanie styczniowe przypomina, jak ważna była i jest walka o Ojczyznę i patriotyzm. To drogowskaz także w naszym dzisiejszym życiu, pracy, działalności publicznej - mówił wojewoda.
Powstanie styczniowe w Podlaskiem
Pierwsza zbrojna akcja w ramach powstania styczniowego na Podlasiu rozpoczęła się nocą z 22 na 23 stycznia. Wtedy to liczący niemal 2 tysiące ludzi oddział złożony m.in. z kolejarzy i okolicznej szlachty opanował stację kolejową Łapy, po czym ruszył na Suraż, gdzie stacjonowali Rosjanie. Oddziałem dowodził Władysław Cichorski "Zameczek".
Zryw styczniowy, w przeciwieństwie do wcześniejszego o trzy dekady Powstania Listopadowego, w którym ścierały się regularne oddziały wojska, miał charakter przede wszystkim partyzancki. Powstańcy nie mogli inaczej stawić czoła rosyjskiej armii. Ostatnim dowódcą powstania był ks. Stanisław Brzóska. Po upadku insurekcji na zniewolony kraj spadła bezlitosna fala popowstaniowych represji.
24@bialystokonline.pl