
Nowy szlak turystyki wodnej Pisa–Narew. Historyczna inwestycja trzech województw rusza!
W piątek (25 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku oficjalnie zainaugurowano realizację projektu "Pisa–Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej". To inwestycja o wartości niemal 129 milionów złotych, prowadzona wspólnie przez trzy województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. Projekt ma szansę stać się jedną z największych atrakcji turystycznych Polski Wschodniej.
– Jestem przekonany, że ten projekt stanie się turystyczną perełką – mówił marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym podczas uroczystości podpisania umowy partnerskiej, w której uczestniczyli także wicemarszałek Wiesława Burnos oraz członkowie zarządu: Bogdan Dyjuk i Jacek Piorunek.
Owoc wieloletniej współpracy
Podpisanie umowy partnerskiej było efektem kilku lat intensywnych prac i negocjacji między województwami. Jak podkreśliła Janina Orzełowska, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego:
– Dzisiejsza uroczystość to święto współpracy, pokazujące, jak wiele można zrobić, kiedy się ze sobą rozmawia. Te rozmowy pokazały nam, jak wiele nasze regiony mają do pokazania. Mamy bioróżnorodność i piękne tereny. Ważne, byśmy teraz stworzyli odpowiednią infrastrukturę, dzięki której wszyscy będą mogli zobaczyć nasze dziedzictwo.
Liderem projektu zostało województwo podlaskie, a przedsięwzięcie zdobyło najwyższe oceny w kraju i dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Czym będzie nowy szlak Pisa–Narew?
Projekt obejmuje stworzenie nowoczesnej infrastruktury wodnej i turystycznej na szlaku Pisa–Narew, poszerzonym o górny i środkowy bieg rzeki Narew oraz dopływy: Narewkę i Supraśl. Wzdłuż rzek powstaną nowe przystanie, miejsca do wodowania kajaków, wieże widokowe, slipy, parkingi oraz miejsca rekreacji.
W realizację zaangażowanych jest 18 samorządów z trzech województw, między innymi Łomża, Wizna, Zbójna, Nowogród, Kolno, Ostrołęka, Pisz, Narewka, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Turośń Kościelna czy Trzcianne.
Choroszcz: inwestycja nad "zerwanym mostem"
Jednym z ważnych punktów szlaku będzie Gmina Choroszcz, gdzie powstanie teren rekreacyjny wokół tzw. "zerwanego mostu" w Kruszewie. Zostaną tam wybudowane między innymi wieża widokowa, wiaty, tablice informacyjne, kładka spacerowa oraz slip kajakowy. Planowany jest także parking dla odwiedzających.
W miejscowościach Pańki, Babino i Złotoria powstaną przenoski umożliwiające bezpieczny transport kajaków w miejscach, gdzie występują przeszkody rzeczne. Inwestycja w Gminie Choroszcz wyniesie ponad 3 miliony złotych, z czego ponad 2,5 miliona złotych pochodzi z dofinansowania unijnego.
– W tym projekcie bierze udział pięć samorządów z mojej Ziemi Łomżyńskiej. Są to: Łomża, Wizna, Zbójna, Nowogród i Kolno – podkreślił Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego.
Nowa atrakcja i impuls rozwoju
Szlak Pisa–Narew to nie tylko nowa atrakcja turystyczna, ale także szansa na rozwój gospodarczy regionów, które w ostatnich latach ucierpiały w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej oraz kryzysem gospodarczym.
– Powstanie nowego szlaku to szansa na rozwój turystyki i wzmocnienie branży w regionach tracących gospodarczo. To także szansa na stworzenie mocnej marki turystycznej rozpoznawalnej w kraju i za granicą – podsumował marszałek Łukasz Prokorym.
Realizacja projektu ma zakończyć się do końca 2028 roku. Nowy szlak ma przyciągnąć zarówno turystów aktywnie spędzających czas na wodzie, jak i miłośników przyrody oraz kultury regionu.
ewa.reducha@bialystokonline.pl