"Wyśniona historia kina na Podlasiu" to zbiór 40 fotografii, przedstawiających osobistości znane ze świata kina. Zdjęcia wykonane są archaiczną techniką mokrego kolodionu. Polega to na tym, iż takie zdjęcie było poddawane naświetleniu w aparacie fotograficznym szklanej płyty pokrytej warstwą kolodionu z zawieszonymi w niej halogenkami srebra. W wyniku tego, powstawał obraz w negatywie, który było trzeba ponownie wywołać na papierze solnym lub aluminiowym.
Pomysł na zrealizowanie tego projektu narodził się w 2021 roku, z pomysłu członków kolektywu Kaufman Bros & Sistas. W ich skład wchodzą Tomasz Adamski, Maciej Rant i Andrzej Górski. Zwieńczeniem tego projektu był wydany w 2022 roku album "Wyśniona historia kina na Podlasiu".
Tomasz Adamski to doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Studiów Kulturowych na Uniwersytecie w Białymstoku. Jest mocno związany ze środowiskiem filmowym, co skutkuje tym, że jest autorem licznych publikacji z zakresu filmoznawstwa, niezależnych produkcji filmowych, a także prelegentem wielu wydarzeń i warsztatów filmowych w Polsce oraz za granicą.
Maciej Rant jest kierownikiem Kina Forum, pomysłodawcą projektu "Filmowe Podlasie Atakuje!" oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Jako niezależny filmowiec jest także współtwórcą i członkiem różnych kolektywów filmowych.
Andrzej Górski to natomiast fotograf, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Oprócz tego, jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i nauczycielem fotografii w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. H. Sienkiewicza oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku. W 2008 roku otrzymał stypendium miasta Białegostoku za projekt "Sny Białostoczan". Specjalizuje się w technikach fotograficznych XIX wieku.
Na fotografiach w ramach wystawy "Wyśniona historia kina na Podlasiu" można zobaczyć zdobywców Oscarów i nominowanych do tej nagrody, takich jak Andrzej Wajda, Boris Kaufman, czy też Benjamin Zemach. Zdjęcia przedstawiają także ikonę kina dokumentalnego Dzigę Wiertowa, przedwojenne aktorki Norę Ney, Renatę Radojewską i Tolę Mankiewiczównę, gwiazdy kina i teatru jidysz Minę Bern i Miriam Kressin, wybitnych kompozytorów muzyki filmowej Mischę Spoliansky'ego i Jaya Gorneya.
Oprócz tego, fotografie przedstawiają także kostiumografkę i scenografkę Aleksandrę Ekster, jednego z czołowych operatorów polskiego kina Alberta Wywerkę, a także wynalazcę Piotra Lebiedzińskiego, który konkurował z braćmi Lumiere, którzy odegrali kluczową rolę w rozwoju fotografii i kina. Co ciekawe, każdy z nich urodził się na Podlasiu, a w postaci z przeszłości wcielili się znani współcześnie artyści i artystki, również związani z naszym regionem.
Wystawę można oglądać do 17 września.
Więcej informacji: Górski i Kaufman Bros & Sistas "Wyśniona historia kina na Podlasiu"
24@bialystokonline.pl