Dzień wcześniej zorganizowano sympozjum naukowo-historyczne pod hasłem "Łowiectwo w Polsce i na Litwie - wspólne korzenie". Uczestniczyli w nim m.in. samorządowcy, myśliwi oraz leśnicy z Polski, Litwy i Białorusi. Wygłoszone referaty, wypowiedzi i dyskusje, wskazywały na potrzebą poznawania historii i kultury łowieckiej w obu krajach dawnej "Rzeczpospolitej obojga narodów". Dał temu wyraz list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego przesłany na ręce organizatorów sympozjum, w którym prezydent stwierdził między innymi: "...obyczaj, myśliwska pasja i piękno przyrody łączyły ze sobą Polaków i Litwinów przez całe wieki."
Słoneczna pogoda sprzyjała niedzielnej plenerowej imprezie zorganizowanej przez Urząd Gminy Czarna Białostocka, białostocki oddział Polskiego Związku Łowieckiego oraz leśników z nadleśnictw Puszczy Knyszyńskiej. Wśród licznych atrakcji dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sokolników i prezentacja psów myśliwskich. Chętni mogli sami utrzymać na ręku, w specjalnej skórzanej rękawicy, dzikiego sokoła lub raroga. W pawilonie łowieckim odwiedzający oglądali dwie wystawy: trofeów myśliwskich oraz fotograficzną zatytułowaną "Polskich myśliwych portret własny", na którą składał się zbiór czarno-białych zdjęć wykonanych w czasie polowań jeszcze w latach 30. XX w.
Nie zabrakło smakowitych kąsków kuchni myśliwskiej. Niemałe zainteresowanie wzbudzali Kawalerowie Zakonu Orderu Złotego Jelenia, stowarzyszenia kultywującego staropolskie tradycje łowieckie. Ubrani w oryginalne stroje ozdobione galanterią myśliwską, w futrzanych czapach prezentowali się malowniczo, zachęcając odwiedzających festyn do wspólnych zdjęć. Poza nieodzownym koncertem muzyki myśliwskiej, spotkaniom Hubertowskim towarzyszyły występy zespołów muzycznych oraz solistów z Domu Kultury w Czarnej Białostockiej.
anna.d@bialystokonline.pl