Śląsk to miejsce, gdzie praca jest ściśle powiązana z życiem społecznym ludzi mieszkających na tej ziemi. Ślązacy są znani z ciężkiej pracy w kopalniach, hutach oraz w przemyśle ciężkim, który do niedawna królował na Śląsku.
W wielu opracowaniach można spotkać się z określeniem - "śląski etos pracy". Pracować na Śląsku musiał każdy. Osoby z niepełnosprawnościami pomimo chęci i zaangażowania nie mogły jednak pracować.
Wiele osób niepełnosprawnych intelektualnie ze względu na swoje ograniczenia nie może wykonywać pracy zawodowej. Od kilu lat w Polsce, jak również i na Śląsku, powstają różnorodne miejsca, w których osoby niepełnosprawne mogą pracować. Jednymi z takich miejsc są Zakłady Aktywności Zawodowej jak na przykład św. Marcin w Katowicach, zatrudniający osoby niepełnosprawne. Zakład Aktywności Zawodowej prowadzi hotel oraz świadczy usługi gastronomiczne. To miejsce daje pracę, rehabilitację osobom niepełnosprawnym. Podjęcie pracy dla nich jest kolejnym etapem trudnej drogi, jaką muszą pokonać w swoim życiu, by normalnie żyć.
Krzysztof Gołuch jest polskim fotografem i pedagogiem, urodzonym w Rudzie Śląskiej na Górnym Śląsku. Jest absolwentem Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Institutu tvůrčí fotografie w Slezské univerzity v Opavě. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich opawskiej uczelni.
W swojej twórczości zajmuje się fotografią dokumentalną, realizując tematy w cyklach długoterminowych projektów. Jego twórczość oscyluje wokół problemów ludzkiej egzystencji, zwłaszcza życia osób niepełnosprawnych.
Ponadto Krzysztof Gołuch jest członkiem Polskiego Związku Artystów Fotografików, autorem książki fotograficznej "Co siódmy". Za swoją działalność w 2017 roku został odznaczony przez papieża Franciszka medalem "Pro Ecclesia et Pontifice".
Gołuch jest laureatem konkursów fotograficznych: pierwszej nagrody w konkursie Unii Europejskiej "Przełamując stereotypy" dla studentów artystycznych szkół wyższych (reprezentując Institut tvůrčí fotografie), dwukrotnie nagrodzony polskim Grand Press Foto w latach 2021 za zdjęcie pojedyncze w kategorii "Życie codzienne", a w 2018 za zestaw "Hotel".
Swoje fotografie wystawiał także poza granicami Polski, między innymi podczas różnych festiwali: Trasphotographiques we francuskim Lille oraz PhotoSaintGermain w Paryżu, Miesiąca Fotografii w Bratysławie, Prague Photo, Europejskiego Miesiąca Fotografii w Luksemburgu.
Mieszka i tworzy w Knurowie na Górnym Śląsku oraz od kilkudziesięciu lat pracuje z osobami niepełnosprawnymi w tamtejszym ośrodku "Caritas".
Wernisaż wystawy obędzie się w sobotę (17.07) w Galerii Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5, o godz. 17:00. Wstęp wolny!
anna.kulikowska@bialystokonline.pl