Hałas w biurze – źródła, wpływ na efekty pracy, zapobieganie

2019.04.18 07:19
Hałas w pomieszczeniach biurowych to czynnik utrudniający pracę, który zmniejsza wydajność pracowników. Dlatego już na etapie projektowania biurowców warto pomyśleć o zastosowaniu rozwiązań pomagających z nim walczyć. Co jednak zrobić w pomieszczeniach zaadaptowanych na biura?
Hałas w biurze – źródła, wpływ na efekty pracy, zapobieganie
Fot: AJ Produkty

Hałas w środowisku pracy to codzienność. Przeprowadzone między rokiem 1995 a 2010 badania pokazały, że ponad 25% pracowników uskarża się na hałas w miejscu pracy (źródło: Augustyńska i in. 2012. Med. Pr. 63 (6): 689–700). Jest to problem kojarzony głownie z przemysłem – towarzyszy on pracownikom linii produkcyjnych wielu branż. Dokucza pracownikom zakładów odlewniczych, tramwajowych, hut miedzi oraz osobom zatrudnionym w zakładach produkcji wyrobów gumowych. Okazuje się jednak, że z hałasem mają do czynienia również osoby procujące za biurkiem.

Źródła niepożądanych dźwięków w pomieszczeniach biurowych

Wiele osób pracujących w biurze nie zdaje sobie sprawy z problemu uciążliwych dźwięków w swoim miejscu pracy. Nie wiedzą, że narażeni są na działanie przewlekłego hałasu wpływającego na ich zdrowie, a nawet wydajność pracy. W pomieszczeniach biurowych jego źródłem są sami ludzie – to m.in. odgłosy kroków współpracowników i interesantów, zamykanie drzwi, rozmowy telefoniczne, szepty i odgłosy rozmów odbywających w pokoju obok.

Pracownicy biurowi są narażeni również na dźwięk pracujących urządzeń biurowych (komputerów, faksów, telefonów), które mimo postępu technologicznego w dalszym ciągu działają dekoncentrująco. W biurze usłyszeć można również odgłosy dobiegające z zewnątrz, m.in. dźwięk ruchu ulicznego, prac drogowych, a czasem nawet przelatującego samolotu.

W jaki sposób można walczyć z hałasem?

O hałasie, jako o czynniku utrudniającym wykonywanie zadań służbowych, należy pomyśleć już na etapie projektowania powierzchni biurowych. Dobrze jest zdecydować się na wykorzystanie materiałów dźwiękochłonnych. Nie zawsze jednak taka możliwość istnieje, szczególnie gdy pomieszczenia biurowe są wynajmowane. Na szczęście są sposoby na to, aby zmniejszyć poziom hałasu dobiegającego do pracowników.

Dużą skutecznością w tej kwestii wyróżniają się różnego rodzaju ścianki biurowe. Są one łatwo dostępne, znajdują się m.in. w ofercie AJ Produkty. Ciekawą propozycją tej firmy są drewniane ścianki działowe, które dzielą przestrzeń biurową i tym samym tworzą praktyczne sekcje wewnątrz pomieszczeń. Składają się z kilku warstw, dzięki czemu posiadają optymalne właściwości dźwiękochłonne – zgodnie z normą ISO 10053 mają klasę A pochłanialności dźwięku. Ich zaletą są też walory estetyczne – można zamówić ściankę w całości wykonaną z drewna lub z kolorowym frontem. Wybrany kolor (czarny, czerwony, niebieski, szary) można dopasować do kolorystyki wyposażenia biura.

W katalogu AJ Produkty obecne są również podłogowe ścianki tapicerowane tkaniną z suwakiem, które wypełnione są wełną absorbującą hałas 100% PET (klasa dźwiękochłonności A). Mocną stroną tych ścianek jest ekskluzywny wygląd. Podobnie jak drewniane ścianki działowe, tapicerowane ścianki podłogowe są dostępne w wielu kolorach.

Wpływ hałasu na zdrowie i efekty pracy

Hałas należy do grupy czynników uciążliwych i utrudniających pracę. W pomieszczeniach biurowych poziom hałasu jest niższy niż 85 dB, dlatego nie prowadzi do uszkodzenia słuchu. W tym przypadku rozpatruje się pozasłuchowe skutki działania hałasu, które – jak się okazuje – są groźniejsze niż mogłoby się wydawać.

Rozmowy pracowników czy dźwięk pracującego sprzętu biurowego mogą powodować rozproszenie uwagi. Kilkugodzinne przebywanie w takim środowisku pracy intensyfikuje uczucie zmęczenia. Konsekwencją tego jest pogorszenie wydajności pracy umysłowej, która wymaga logicznego myślenia. Warto również zaznaczyć, że przewlekły hałas w pomieszczeniach biurowych powoduje zwiększone wydzielanie kortyzolu (tzw. hormonu stresu), co ma negatywny wpływ na metabolizm organizmu. Podniesienie wartości kortyzolu skutkuje podniesieniem poziomu lipidów i glukozy we krwi oraz zwiększeniem ciśnienia tętniczego. Ponadto codzienne narażanie pracowników na hałas ma wpływ na jakość ich snu. Wystarczy, że poziom hałasu przekroczy 30 dB, aby po powrocie do domu pojawiły się problemy z zasypianiem.

Reasumując, walka z uciążliwym dźwiękiem w pomieszczeniach biurowych nie jest łatwa, co nie oznacza, że nie jest możliwa. W pomieszczeniach zaadoptowanych na biura można użyć przenośnych ścianek dźwiękochłonnych, które umożliwiają realizację zadań służbowych w bardziej sprzyjających warunkach.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

1534 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39