Od 1 czerwca do 29 lipca na terenie całej Polski zostaną przeprowadzone badania statystyczne, w trakcie których ankieterzy będą zadawać pytania dotyczące struktury gospodarstw rolnych. Dadzą one informacje o polskim rolnictwie i zmianach, jakie w nim nastąpiły od 2013 r. Oprócz tego będą wykonywane badania dotyczące pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej, a także pogłowia świń i produkcji żywca wieprzowego.
Na terenie województwa podlaskiego badaniami objętych będzie ponad 15,5 tys. losowo wybranych gospodarstw rolnych. Do nich już wysłano pisma prezesa GUS. Badania realizowane będą na formularzu elektronicznym z zastosowaniem trzech metod zbierania danych: przez internet (ankietę należy samodzielnie wypełnić do 9 czerwca na stronie rolnictwo.stat.gov.pl), telefonicznie, podczas rozmowy z teleankieterem (10 czerwca-22 lipca) oraz rozmowę z ankieterem statystycznym w trakcie wywiadu bezpośredniego (10 czerwca-29 lipca).
Do dyspozycji respondentów pozostają pracownicy Urzędu Statystycznego w Białymstoku. Pod numerami telefonów 85 749 77 28, 85 749 77 29 i 85 749 77 31 będzie można uzyskać pomoc w wypełnianiu ankiety przez internet, potwierdzić tożsamość ankieterów i teleankieterów oraz uzyskać wszelkie informacje dotyczące realizowanych badań rolniczych. Ankieterzy statystyczni bezpośrednio rozmawiający z respondentami będą okazywać legitymację ze zdjęciem.
Oprócz badań rolnych w najbliższych dniach będzie prowadzone badanie reprezentacyjne kondycji gospodarstw domowych. Jego celem jest uzyskanie wskaźników przedstawiających postawy zachowania konsumentów i ich zmiany. Wyniki badania zostaną wykorzystane w procesie makroekonomicznych decyzji dotyczących zjawisk gospodarczych i społecznych, do opracowywania prognoz ekonomicznych oraz analizowania cykli koniunkturalnych. Wywiady będą prowadzone przez pracowników urzędów statystycznych od 6 do 15 czerwca oraz telefonicznie - przez teleankieterów GUS w dniach od 6 do 8 czerwca.
Na 2016 r. Urząd Statystyczny w Białymstoku zaplanował też inne społeczne badania ankietowe, m.in. dotyczące: efektywności ekonomicznej ludności, młodych osób na rynku pracy czy zużycia paliw i energii w gospodarstwach domowych. Do 15 lipca potrwa jeszcze Europejskie Badanie Warunków Życia Ludności.
ewelina.s@bialystokonline.pl