Grzybobranie może zakończyć się tragicznie. O czym warto pamiętać wybierając się do lasu?

2021.09.23 08:05
Osoby, które wybierają się na grzyby powinny przede wszystkim zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie trzeba zachować szczególną ostrożność i przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Grzybobranie może zakończyć się tragicznie. O czym warto pamiętać wybierając się do lasu?
Fot: Pixabay

Grzybobranie jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Jednak i w tej sytuacji należy mieć na uwadze potencjalne zagrożenia.

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w trakcie grzybobrania. Dzięki nim można bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody.

Co trzeba mieć ze sobą?

Oprócz nożyka do grzybów i koszyka, wybierając się do lasu warto mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, która w momencie zagubienia może okazać się bardzo pomocna. Natomiast telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy oraz wskazania naszej lokalizacji - taka opcja pomoże również w znalezieniu przez wzywane służby ratunkowe.

W lesie warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie. Gdy na grzyby przyjeżdżamy samochodem, ważne jest by dokładnie zabezpieczyć pojazd - pozamykajmy drzwi, okna, oraz pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei. Ponadto nie zostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów np. sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów.

Gdy grzybobranie ma trwać np. cały dzień należy wziąć ze sobą sobą wodę oraz coś do jedzenia. Jednak warto pamiętać, by z lasu zabrać wszystko, co ze sobą przynieśliśmy.

Jasny strój to podstawa

W lesie jasny strój może po pierwsze okazać się pomocny w razie akcji poszukiwawczej, a ponadto na jasnych ubraniach łatwiej dostrzec m.in. kleszcze. Warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe.

Udając się do lasu, najlepiej jest to robić wczesną porą dnia, a nie po zmierzchu. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie. Natomiast, gdy nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych. Osoby, które mają słabszą orientację w terenie powinny starać się kontrolować i zapamiętać elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.

Co zrobić, gdy zabłądzimy?

Jedną z zasad grzybobrania jest to, by nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzyby, to nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu.

Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekając trzeba zaalarmować Policję. Należy starać się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie. W przypadku, gdy ktoś z bliskich się zgubi, wówczas również najpierw należy zadzwonić na numer 112.

Natomiast kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie trzeba powiadomić funkcjonariuszy, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1393 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39