Grudzień'81. Początek obchodów w Białymstoku

2017.12.12 13:24
W stolicy Podlasia od wtorku trwają obchody rocznicy Grudnia'81. Działacze "Solidarności" spotkali się z młodzieżą. Wręczono także odznaczenie państwowe.
Grudzień'81. Początek obchodów w Białymstoku
Fot: Dorota Mariańska
Janusz Władyczański z Brązowym Krzyżem Zasługi

We wtorek (12.11) w Białymstoku rozpoczęły się uroczystości związane z rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wojewoda podlaski wręczył odznaczenie państwowe, a uczestnicy wydarzeń Grudnia'81 spotkali się z młodzieżą.

Za zasługi w popularyzowaniu wiedzy historycznej brązowym krzyżem zasługi odznaczony został działacz Towarzystwa Ziemiańskiego Janusz Władyczański. Natomiast do Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych wojewoda powołał Stanisława Marczuka.

- Warto było walczyć, bo dzięki tej walce i dzięki temu, że ten stan wojenny nie potrafił zlikwidować "Solidarności", tylko przetrwaliśmy. Walczyliśmy w pierwszym rzędzie oczywiście o to, żeby "Solidarność" z powrotem mogła działać – Stanisław Marczuk, pierwszy przewodniczący białostockiej "Solidarności".

To, co działo się 36 lat temu, wspominał także naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej z białostockiego IPN-u Waldemar Brenda:

- W moim rodzinnym miasteczku to był piękny, mroźny poranek. Jako 14-letni chłopak zdziwiłem się, kiedy w telewizji publicznej nie pojawił się program adresowany do młodzieży, a zamiast niego na ekranie pojawiła się postać w zielonym mundurze z dystynkcjami generała, która odczytała dekret o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Pamiętam, jak moja mama płakała. Telefony były wyłączone, na ulicach pojawiły się patrole ZOMO i wojska. Głównymi szlakami komunikacyjnymi poruszały się transportery opancerzone, czołgi i wozy ciężarowe. Taki patrol zabrał z domu ojca mojego kolegi. Łącznie w ciągu tych kilku tygodni internowano kilka tysięcy działaczy Solidarności.

Natomiast w środę (13.12) obchodzony będzie Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. O godz. 10.00 wystawiona zostanie warta honorowa oraz złożone będą kwiaty i wieńce pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Kwiaty pojawią się także pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz pod tablicą na ul. Lipowej. Nie zabraknie również uroczystego przemarszu przez centrum miasta.

Zobacz: Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

697 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39