Grota solna, armatki wodne, nowe zjeżdżalnie. Pływalnia Rodzinna otwiera się po remoncie

2017.10.27 09:57
Pływalnia przy ul. Stromej 1A przeszła metamorfozę. Jak teraz wygląda i co proponuje? Będzie można to sprawdzić już w najbliższą sobotę.
Grota solna, armatki wodne, nowe zjeżdżalnie. Pływalnia Rodzinna otwiera się po remoncie
Fot: Marcin Jakowiak/UM Białystok

Będzie na czym zawiesić oko

Już w sobotę (28.10) białostoczanie będą mogli wybrać się na rozbudowaną Pływalnię Rodzinną. Przez kilkanaście miesięcy zmieniła się ona nie do poznania. Wybudowano nowy hol, szatnię na okrycia wierzchnie, przebieralnie: rodzinną, dla niepełnosprawnych, damską i męską. Z każdej szatni, przez brodzik do dezynfekcji stóp, można dojść do hali basenowej. Natomiast samą halę wyłożono antypoślizgowymi płytkami podłogowymi. Wyremontowano także nieckę dużego basenu (25 m długości, 6 torów).

Jest również nowa część wypoczynkowa z grotą solną (pomieści 15 osób), suchą sauną czy łaźnią parową. Nie zabrakło też podgrzewanej ławeczki z misami, które służą do kąpieli stóp. Białostoczanie będą mogli także odpoczywać na podgrzewanych leżankach, przy relaksacyjnej muzyce oraz na tzw. słonecznej łące – pod lampami emitującymi światło zbliżone do naturalnego.

Pojawiły się również dwie nowe wanny jacuzzi, które pomieszczą łącznie kilkanaście osób. Zaś specjalnie dla dzieci przygotowano część z brodzikiem, gdzie znajduje się m.in. grzybek wodny. Poza tym na najmłodszych czekają zjeżdżalnie, żółwik i węże pryskające wodą, dla nieco starszych są m.in. armatki wodne.

Zjeżdżalnia pontonowa i basen z ruchomym dnem

Dużym zainteresowaniem z pewnością cieszyły się będą dwie nowe zjeżdżalnie, zwłaszcza jedyna w regionie zjeżdżalnia pontonowa.

To jeszcze jednak nie wszystko. Kolejną nowością jest basen z ruchomym dnem o głębokości do 3,5 m, wyposażony w trzy tory, słupki startowej i trampolinę. Powierzchnia lustra wody to ok. 81 m2. Niecka posiada liny torowe, słupki i drabinki zejściowe z dwustronnymi poręczami. To też jedyny tego typu basen na Podlasiu.

Warto wspomnieć też, że obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do budynku można dostać się za pomocą rampy. Wyposażono go też w windę oraz kabinę z przyciskami opisanymi językiem Braille’a i informacją głosową. Ponadto do potrzeb osób niepełnosprawnych przystosowano toalety, przebieralnie, basen (podnośnik mobilny).

Zmieniło się także zewnętrzne oblicze pływalni. Elewację stanowią płyty w różnych kolorach, nawiązujące do rodzinnego charakteru obiektu. Wygospodarowano ok. 60 miejsc postojowych, w tym 6 – dla niepełnosprawnych. Są też stojaki dla rowerów. Cały teren jest monitorowany.

Inwestycja kosztowała ok. 18,4 mln zł, z czego 3 mln zł dołożyło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

914 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39