Green Velo
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo łączy 5 województw Polski Wschodniej tj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Jest to trasa o długości 2 tys. km, która w Podlaskiem ma swój najdłuższy odcinek (602 km). Ci, którzy się na niego skuszą, poznają uroki Doliny Biebrzy i Narwi, Doliny Bugu, Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej i Augustowskiej, a także Suwalszczyzny.
Wzdłuż oraz w okolicach podlaskiego odcinka Green Velo nie brakuje również infrastruktury przyjaznej turystom. Tworzy ją 71 Miejsc Obsługi Rowerzystów wraz z obiektami noclegowymi, gastronomicznymi i usługowymi. Najlepszym z nich przyznawane są specjalne rekomendacje.
Istotny certyfikat
We wtorek (27.06) zostały one wręczone po raz kolejny. W tegorocznym naborze Miejsc Przyjaznych Rowerzystom certyfikaty otrzymało 116 obiektów. W tym równolegle 179 miejscom przedłużono wspomniany tytuł.
- Korzyścią z certyfikacji dla wyróżnionych miejsc jest to, że znajdą się na wszelkich portalach ze znakiem Green Velo, od stron internetowych 5 województw po strony regionalne. Podmioty i instytucje mogą dzięki temu być rozpoznawalne nie tylko w środowisku lokalnym, ale i znacznie szerszym. Druga kwestia to kontekst czysto handlowy, bo jeżeli jest informacja o tym, że dane miejsce jest przyjazne rowerzyście, to więcej turystów będzie z niego korzystało. To najlepsza baza informacyjna – mówi Bogdan Dyjuk, członek zarządu woj. podlaskiego.
Rekomendacje przyznano w kilku kategoriach: obiekty noclegowe, atrakcje turystyczne, obiekty gastronomiczne, informacje turystyczne (parki rozrywki, muzea, skanseny, niektóre parki narodowe) oraz pozostałe obiekty usługowe (stacje paliw, sklepy wielobranżowe, serwisy rowerowe, wypożyczalnie rowerów i sprzętu turystycznego).
- Certyfikat daje dużą renomę, a co za tym idzie turyści inaczej postrzegają to miejsce. U nas w Hładyszce (Centrum Turystyki i Kultury "Hładyszka" – przyp. red.) znajduje się punkt, w którym rowerzyści mogą się wysuszyć, gdyby zmokli, mogą też dokonać drobnych napraw. Mamy także herbaciarnię, kawiarnię – mówi Małgorzata Klimowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kleszczelach.
Jednak Miejsca Przyjazne Rowerzystom to nie tylko certyfikat. To koncepcja, której celem jest nawiązanie trwałej współpracy z podmiotami oferującymi usługi noclegowe i gastronomiczne, a także z zarządcami atrakcji turystycznych. Ma to zaowocować stworzeniem ujednoliconego systemu obsługi turystów rowerowych.
Warto też wiedzieć, o czym poinformował wicemarszałek Bogdan Dyjuk, że jest pomysł na szlak rowerowy o nazwie August Velo, który ma powstać wspólnie z partnerami na Białorusi. Jeżeli idea ta zostanie zrealizowana szlak będzie prowadził w stronę Litwy, wychodząc z Green Velo.
dorota.marianska@bialystokonline.pl