Urząd Miejski w Wasilkowie wystosował komunikat do wszystkich mieszkańców. Jak czytamy: "otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń o wilkach pojawiających się na terenie naszej gminy w miejscach zamieszkałych przez ludzi. Wilki były widziane między innymi w Dąbrówkach, Rybnikach, Wasilkowie na osiedlach Dolina Cisów, Lisia Góra oraz Leśne".
Magistrat deklaruje, że każdy taki przypadek przekazuje Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Ministerstwu Środowiska.
Jeśli ktokolwiek zobaczy wilka na obszarach zamieszkałych przez ludzi, proszony jest o poinformowanie o tym. Zdjęcie, datę z przybliżoną godziną, lokalizację należy przesyłać na adres mailowy
m.galicka[małpa]wasilkow.pl.
W przypadku gdy osobniki będą pojawiać się regularnie na określonym obszarze i będą stwarzać zagrożenie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska może na podstawie otrzymanych zgłoszeń podjąć decyzję o odłowieniu takich wilków.
Co ważne, wilki stwarzają zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla domowych zwierząt. Dlatego też zależy zwrócić szczególną uwagę na swoje psy i koty, które mogą stać się celem ataku.
Oto kilka wskazówek, których należy bezwzględnie przestrzegać.
JAK ZACHOWYWAĆ SIĘ W SĄSIEDZTWIE WALKÓW?
1. Nie zostawiaj śmieci i odpadków żywności ani w pobliżu ludzkich zabudowań, ani w lesie.
Zostawianie resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla wilków sprawia, że przyzwyczajają się one do zdobywania pożywienia w ten sposób i mogą stawać się coraz śmielsze w podchodzeniu do domowych śmietników.
2. Zadbaj o swojego psa.
W trakcie leśnych spacerów ze swoich zwierzakiem pamiętaj o smyczy. Jeśli uważasz, że pupil potrzebuje się wybiegać, kup smycz treningową, która jest znacznie dłuższa od standardowej i pozwala kontrolować psa. Bardzo ważne jest zadbanie o zwierzęta na posesji.
Psy mieszkające w domu powinny przebywać na terenie posesji tylko w ciągu dnia, a psy podwórkowe powinny być zaopatrzone w kojec, do którego wilk nie będzie mógł się dostać w razie ataku. Zadbaj też o prawidłowe ogrodzenie posesji. Pod żadnym pozorem nie trzymaj psa na łańcuchu.
3. Nie poluj na dobre ujęcia fotograficzne za wszelką cenę.
O ile sama fotografia przyrodnicza nie stanowi zagrożenia, to niektóre metody wabienia zwierząt są już ogromnym problemem. Zdarzają się przypadki zostawiania żywności w pobliżu, tzw. nęcisk czy czatowni, gdzie samozwańczy fotografowie dzikiej przyrody czekają na zwierzę zwabione zapachem pożywienia.
Takie działania może i pozwolą zrobić dobre zdjęcie, ale prowadzą do oswajania się wilka z człowiekiem i przyzwyczajają go do tego, że człowiek = jedzenie.
4. Pod żadnym pozorem nie próbuj oswajać wilka.
Perspektywa posiadania dzikiego zwierzęcia, które jest przez nas oswojone, wydaje się niektórym wyjątkowo pociągająca. Szczenięta oraz młode wilki może i są możliwe do opanowania przez człowieka, natomiast gdy wilk osiąga wiek "nastoletni", zaczyna się szereg problemów spowodowanych naturalnymi instynktami zwierzęcia, które próbuje na nowo ustalić hierarchię w stadzie. Może to stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla opiekuna takiego wilka.
Często takie osobniki są porzucane w lesie, lecz ich poziom oswojenia z człowiekiem jest zbyt duży, co prowadzi do powstania konfliktów kończących się na przykład odstrzałem takiego zwierzęcia. Wilki są tym bezpieczniejsze, im mniejszy jest ich kontakt z człowiekiem.
ewa.reducha@bialystokonline.pl