"Głosy z końca świata" to hasło przewodnie 36. Dni Sztuki Współczesnej [PROGRAM]

2022.05.12 13:43
Dni Sztuki Współczesnej to jeden ze starszych festiwali na kulturalnej mapie Białegostoku. Zawsze traktował o problemach, wyzwaniach, wobec których staje współczesny świat. Nie inaczej będzie w tym roku. 36. edycja festiwalu rusza 23 maja.
"Głosy z końca świata" to hasło przewodnie 36. Dni Sztuki Współczesnej [PROGRAM]
Fot: Anna Kulikowska
Od lewej: Grażyna Dworakowska i Katarzyna Kruszewska

"Głosy z końca świata" jest hasłem przewodnim 36. Dni Sztuki Współczesnej, bowiem świat, do którego przywykliśmy zdaje się dobiegać końca. W tym roku festiwal odbywa się w dniach 23-29 maja.

- Trwałość tego projektu świadczy o tym, że jest niezwykle potrzebny. Myśląc o tegorocznym programie, przypominają mi się lata 80., kiedy Dni Sztuki Współczesnej powstały. Były krzykiem alternatywnego teatru wobec ówczesnej rzeczywistości. Dzisiejsza rzeczywistość, może inna, ale jest równie trudna, nie tylko w Polsce, ale i w krajach ościennych, na świecie, bo to nie tylko klimat, problemy geopolityczne czy polityczne i narodowościowe, ale także kulturowe. Tegoroczna edycja będzie swego rodzaju krzykiem artystów jako sprzeciw wobec tego, co się dzieje - mówiła Grażyna Dworakowska, dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury.

Festiwal jest dłuższy, niż organizatorzy w pierwszej wersji zakładali.

- Myślę, że będzie bardzo interesująco, bardzo współcześnie i wyjdziemy z niektórych wydarzeń pełni zadumy, a na pewno dadzą nam wiele do myślenia - zachęcała Dworakowska.

Ciekawy program

Tygodniowy program Dni Sztuki Współczesnej jest niezwykle bogaty i zróżnicowany. Odbędzie się 12 wydarzeń twórczych i 5 spotkań z twórcami. W programie jest 6 spektakli, w tym dwa plenerowe, 4 duże produkcje i 2 kameralne. Ponadto zaplanowano jeden performans plenerowy, 2 wystawy, koncert, panel dyskusyjny i pokaz filmu.

- Zaczynamy w poniedziałek, 23 maja dużą produkcją teatralną. Jest to spektakl "Serce" w reżyserii Wiktora Bagińskiego. Będzie to przedstawienie TR Warszawa, który gości w Białymstoku po raz pierwszy. Staramy się co roku zapraszać nowych gości, którzy nie pokazywali się tutaj - powiedziała koordynatorka Dni Sztuki Współczesnej, Katarzyna Kruszewska. - Program tak ułożyliśmy, aby w ciągu tygodnia odbywało się jedno wydarzenie każdego dnia, natomiast w weekend będzie ich zdecydowanie więcej. Staramy się dostosować do możliwości naszej publiczności.

We wtorek (24.05) będzie można zobaczyć kameralną, niezależną produkcję teatralną "Fizyka kwantowa. Czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone" w reżyserii Julii Wyszyńskiej i z nią w roli głównej. Natomiast w środę (25.05) odbędą się wernisaże dwóch wystaw: Andrieia Dostlieva "Okupacja" oraz zbiorowa "Granice człowieczeństwa".

- Andrii Dostliev jest ukraińskim artystą, który od wielu lat mieszka w Poznaniu. Uciekł z Ukrainy po rozpoczęciu pierwszej wojny hybrydowej w 2014 r., po ataku Rosji na Donieck. Druga wystawa, nie mniej ważna, "Granice człowieczeństwa" prezentuje prace ośmiu fotografów, którzy przez wiele ostatnich miesięcy jeździli i dokumentowali kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Po otwarciu odbędzie się spotkanie z twórcami wystawy "Granice człowieczeństwa" - zapowiada Katarzyna Kruszewska.

W środę po spotkaniu będzie miał miejsce jedyny w trakcie festiwalu pokaz filmowy. To przedpremierowy seans filmu "Kolano Ahed" w reż. Nadava Lapida. Prelekcję przeprowadzi Magdalena Felis.

- W czwartek, 26 maja, będzie można zobaczyć spektakl "Krzykucha. Stand up (For Your Rights) Comedy" Jany Shostak. Trudno jest go sklasyfikować. Jest to spektakl, performans, który Jana Shostak stworzyła w formie stand up'u. Porusza on trudny temat, opowiedziany z czarnym humorem - opisywała Kruszewska.

Zaś w piątek (27.05) będzie można wziąć udział w plenerowym pokazie spektaklu Polskiego Teatru Tańca "Romeos & Julias unplagued. Traumstadt" w choreografii Yoshiko Waki. Zjawiskowy pokaz, odbędzie w Parku Planty, przy głównej fontannie.

Festiwalowa sobota (28.05) rozpocznie się panelem dyskusyjnym "Zaangażowanie i neutralność. Sztuka w czasie zagrożenia", który poprowadzi Edwin Bendyk, natomiast gośćmi będą: Jana Shostak, Lia Dostlieva, Karol Grygoruk i Igor Shugaleev. Tego samego dnia odbędzie się koncert Łona i Webber & The Pimps w Klubie Fama. Festiwalowy dzień zakończy się performansem Igora Shugaleeva "375 0908 2334 – The body you are calling is currently not available", który zaplanowano na dziedzińcu III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Ostatni dzień Festiwalu, czyli niedziela (29.05) to pokazy dwóch spektakli: "Raj. Potop" w reż. Grzegorza Jaremko Teatru Studio oraz "1.8 M" w reż. Iwana Wyrypajewa Nowego Teatru w Warszawie.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Zawsze aktualnie

Grafikę do tegorocznej edycji Dni Sztuki Współczesnej stworzył pochodzący z Mińska, a obecnie mieszkający we Wrocławiu, białoruski projektant i ilustrator Mikita Rasolka.

- Myślę, że ten ptak ze związanymi stopami w tych kolorach, które kojarzą się z silnymi emocjami i przeżyciami i z sytuacją ograniczeń, które przeżywa każdy człowiek teraz, jest bardzo adekwatne - dodała Grażyna Dworakowska.

Tematy poruszane podczas Dni Sztuki Współczesnej są niesamowicie aktualne, zaproszeni są artyści i z Białorusi i Ukrainy. Organizatorzy chcą stworzyć przestrzeń do przeżyć i doświadczeń głębokich, czasem trudnych. Ale zawsze skłaniających do refleksji.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1557 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39