- Tak wiele legend i podań skrywa się w wioskach rozrzuconych na wschodnich kresach Polski. Legend nieznanych, niedostępnych, żyjących swoim własnym, lokalnym życiem. przekazywane ustnie, nigdy nie publikowane, nie miały okazji zagościć szerzej w umysłach. Warte zaś są tego, by magia je przepełniająca została odkryta - zapraszał do lektury przy okazji pierwszego tomu serii zatytułowanego "Dziewanna" już w 2003 roku.
Od tamtego czasu cyklicznie zabiera czytelników do kreowanego przez siebie świata.
Szeptuchy, dziewanny, leśne licha
"Przebudzone legendy" stały się znakiem rozpoznawczym twórcy. W swej serii łączy mistycyzm, podlaskie wierzenia z rzeczywistością. Na porządku dziennym są w niej więc tak niezwykłe zdarzenia, jak spotkania z szeptuchami czy zamieszkującymi w lasach dziwnymi postaciami wyjętymi z ludowych wierzeń. Tak - po "Dziewannie" - powstały komiksy "Lewiatom", "Szeptucha", "Oczy dla kruka", "Dziewanna, szczury i inne historie" i wreszcie "Leśne licho". Publikowały je szczecińskie Studio Domino i warszawski Timof Comics.
Są lata 80. XX wieku. PRL-owskie władze nie godzą się na zbudowanie kościoła w podlaskiej wsi Szumno. Proboszcz postanowił więc zbudować choć kaplicę. To pierwszy punkt jego planu. Najpierw kaplica, później droga krzyżowa... W końcu w jej miejscu powstałby kościół, gdzie zbierać będą się mieszkańcy okolicznych wiosek.
- To wypróbowany sposób na obejście przepisów. Pozostało tylko własnymi siłami oczyścić z drzew drogę i miejsce. Postawić świątynię. Na kaplicę wybrali miejsce w lesie. Na wzgórzu. Wybrali nieszczęśliwie - czytamy w materiałach na temat komiksu.
Nieszczęśliwie, bo wzgórze było miejscem pogańskich kultów. Miejscem, którego do dziś strzeże tytułowe leśne licho.
Ne tylko "Przebudzone legendy"
Adam Święcki pochodzi z Zambrowa. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Białostockiej. Jest scenarzystą i rysownikiem. Prócz "Przebudzonych legend" ma na swym koncie też takie albumy, jak "Wilcze sny" (wyd. Timof) czy "Gaia" (wyd. Timof, Europecomics). Dla wydawnictwa Tadam rysuje serię dla najmłodszych "Trochę hałasu z głębi lasu" - wierszowane książeczki komiksowe: "Pani Detektyw Sowa", "Pan Łasuch Miś", "Pan Elegant Lis" i "Pan Kawalarz Wilk".
Publikował także krótsze komiksy w antologiach i magazynach w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Holandii czy Belgii. Można je znaleźć m.in. na łamach pism "Znakomiks", "Komiks Forum", "Krakers", "Strefa komiksu", "Nowa Fantastyka".
Adam Święcki - obok Tomasza Samojlika (autor takich komiksów przyrodniczo-przygodowych dla młodego czytelnika jak np. "Ryjówka przeznaczenia", "To nie jest las dla starych wilków" czy Bartnik Ignat i skarb puszczy") i Marka Oleksickiego (rysownik historycznej serii "Bradl" poświęconej postaci Kazimierza Leskiego) - pozostaje jednym z najważniejszych komiksiarzy pochodzących z północno-wschodniej Polski.
anna.d@bialystokonline.pl