Szansa na więcej gazu w województwie
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest odpowiedzialny za realizację inwestycji polegającej na wybudowaniu gazociągu wysokiego ciśnienia stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Polski i Litwy wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województwa podlaskiego.
Na terenie naszego województwa ma przebiegać ok. 280 km takiego gazociągu. Na pierwszy etap, obejmujący 150-kilometrowy odcinek od gminy Kolno aż do granicy z Litwą, zostały już wydane pozwolenia na budowę. W czwartek, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał pozwolenie na realizację inwestycji na drugim etapie – o długości 32 km, który będzie przebiegał przez gminy Śniadowo, Łomża, Nowogród oraz Mały Płock. Decyzje na następne fragmenty gazociągu, aż do tłoczni w Hołowczycach (woj. lubelskie) mają zostać podpisane jeszcze w tym roku.
- Myślę, że jest to ważna inwestycja, która się niedługo rozpocznie. W tym roku powinniśmy skończyć tę fazę decyzyjną. Nasze województwo ma słabą dostępność do gazu sieciowego. Tę inwestycję traktujemy jako taki nasz kapitał, który w przyszłości ułatwi dostępność do gazu - mówi wojewoda Bohdan Paszkowski.
Teoretycznie, wspomniany gazociąg nie jest budowany z myślą o zasilaniu podlaskich domostw, ale wojewoda zdradził, że trwają starania o stworzenie odpowiedniej infrastruktury, która pozwalałaby zmniejszyć ciśnienie przesyłanego gazu i doprowadzić go do potencjalnej sieci.
Zgoda na trwającą budowę
Chwilę po podpisaniu decyzji na gazociąg Bohdan Paszkowski wydał też zezwolenie dotyczące inwestycji, która ma duże znaczenie dla Białegostoku. Chodzi o skrzyżowanie al. Jana Pawła II i ul. Narodowych Sił Zbrojnych, które jest elementem Trasy Niepodległości (oficjalnie otwartej w zeszłym tygodniu) oraz wylotu na Warszawę.
Co prawda budowa już trwa, ale w międzyczasie zmieniła się koncepcja, która pierwotnie zakładała stworzenie w tym miejscu dwupoziomowego skrzyżowania. Jednak miasto ze względów finansowych musiało zrezygnować z tego pomysłu i przystać na stworzenie w tym miejscu skrzyżowania z wyspą, a co za tym idzie postarać się o nowe zezwolenie na realizację inwestycji.
Do tej pory wykonawca mógł przygotowywać tylko elementy, które nie zmieniły się w stosunku do pierwszego zezwolenia z 2016 roku. Dzięki czwartkowej decyzji wojewody może przystąpić już do realizacji głównej części.
Skrzyżowanie ma być gotowe jeszcze w tym roku. Według przedstawicieli magistratu koniec prac powinien przypaść na ten roku, a konkretnie na 23 listopada tego roku.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl