"Gazeta Prawna": Senator z Białegostoku może stanąć przed Trybunałem Stanu

2015.12.16 00:00
Białostocki senator z Prawa i Sprawiedliwości może stanąć przed Trybunałem Stanu - twierdzi "Gazeta Prawna". Chodzi o osiąganie przez niego korzyści majątkowych ze Skarbu Państwa. Dziennik powołuje się na opinie kilku specjalistów.
"Gazeta Prawna": Senator z Białegostoku może stanąć przed Trybunałem Stanu
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Jan Dobrzyński

Jan Dobrzyński, senator w latach 2007-2011, w tegorocznych wyborach wybrany do wyższej izby Parlamentu ponownie, od 2010 r. łączy działalność publiczną z zawodową. Wtedy to Konsorcjum Inwestycyjne nabyło od Skarbu Państwa pakiet większościowy w spółce Supon produkującej sprzęt pożarniczy. Umowę w imieniu konsorcjum podpisał Tomasz Grzybowski. Zgodnie z informacją z Krajowego Rejestru Sądowego udziałowcem konsorcjum był wówczas także Dobrzyński. Dla "Gazety Prawnej" ten fakt potwierdziła również kierownik biura zarządu Supon Białystok Marta Grzybowska. Senator PiS w swoim oświadczeniu majątkowym z 2010 r. stwierdził natomiast, że nie jest związany ze spółką.

Podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym grozi odpowiedzialnością karną. Z kolei za naruszenie zakazów prowadzenia działalności gospodarczej z osiąganiem korzyści z majątku Skarbu Państwa lub nabywania tego majątku można postawić polityka przed Trybunał Stanu.

Już sam fakt posiadania przez Dobrzyńskiego udziałów w konsorcjum, w ocenie prawników, których cytuje "Gazeta Prawna", oznacza, że senator PiS dopuścił się złamania konstytucyjnego zakazu i wystarcza do postawienia go przed Trybunałem Stanu. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której firma prowadzona czy współprowadzona przez parlamentarzystę uzyskuje zamówienia od samorządów. Choć Dobrzyński w rozmowie z dziennikarzami twierdził, że Supon Białystok nie brał udziału w postępowaniach przetargowych, "Gazeta Prawna" ustaliła, że firma wygrała przetargi na dostawę sprzętu pożarniczego w Bydgoszczy i w Warszawie.

Dziennik zaznacza, że sprawa jest jednak skomplikowana. "Supon Usługi to spółka niemająca obecnie związku z Dobrzyńskim. To głównie ona wygrywa postępowania przetargowe. Jej siedziba mieści się jednak pod tym samym adresem co Supon Białystok. Udziałowcem jest zaś żona senatora Dobrzyńskiego, a w radzie nadzorczej zasiada jego córka" - napisali Patryk Słowik i Jakub Styczyński.

Zarówno sprawę nieprawdziwych oświadczeń senatora, jak i osiągania korzyści majątkowych ze Skarbu Państwa bada Prokuratura Rejonowa Białystok Południe.

Kwestię osiągania korzyści z majątku Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego przez związanego z Suponem Dobrzyńskiego podnosił Krzysztof Krasowski - kontrkandydat polityka PiS w ostatnich wyborach do Senatu. Złożył on do Sądu Najwyższego protest wyborczy przeciw ważności wyborów. Pisaliśmy o tym: Jest protest wyborczy dotyczący głosowania na senatorów w okręgu białostockim.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1124 osób online