"Wiosna na ulicy Bema"
To wystawa o polityce historycznej i nekroprzemocy. Zarówno tej dotyczących ciał - odgrzebywanych, transportowanych, pokazywanych - jak w wypadku szczątków gen. Józefa Bema; ale także nekroprzemocy symbolicznej: martwe ciała mają też tę zaletę jako symbole, że nie są już w stanie za siebie przemówić (choć kiedyś mogły), można zatem przypisać im słowa i idee, jakie się chce.
"Tytuł wystawy nawiązuje do jednego z białostockich osiedli, skupionego wokół ulicy generała Józefa Bema, której nazwa została nadana równo dziewięćdziesiąt lat temu. Wydarzenia towarzyszące wystawie będą odbywać się m.in. na osiedlu Bema" - możemy przeczytać w tekście kuratorskim.
Na wystawie będą prezentowane prace następujących artystów: Teodor Ajder, Paweł Baśnik, Przemek Branas, Krzysztof Gil, Andrzej Heidrich, Pravdoliub Ivanov, Martyna Jastrzębska, Nikolay Karabinovych, Szczepan Kopyt, Konrad Kuzyszyn, Diana Lelonek, Dorota Podlaska, Daniel Rumiancew, Konrad Smoleński.
Ekspozycji towarzyszy performans "Play It Again, Bem!" Nikolaya Karabinovycha, który odbędzie się 24 lipca.
"Anbar. Ćwiczenia z mimikry"
Wystawa "Anbar. Ćwiczenia z mimikry" w Galerii Arsenał to prezentacja najnowszych prac polsko-egipskiej artystki Jasminy Metwaly. Począwszy od 2011 roku, kiedy Metwaly zaangażowała się w działalność aktywistyczną w trakcie tzw. arabskiej wiosny, jej twórczość skupia się na tematach związanych z systemami kontroli społecznej, prawem i taktykami obywatelskiego oporu.
Ujęcie tej praktyki w kategoriach "uprawiania aktywizmu poprzez sztukę" nie byłoby jednak trafne. W swojej twórczości Metwaly zajmuje zdystansowaną pozycję wobec polityki i przygląda się jej za pośrednictwem rozmaitych "filtrów".
Jasmina Metwaly to urodzona w polsko-egipskiej rodzinie artystka wizualna, autorka filmów, współzałożycielka kolektywu aktywistycznego Mosireen. Chociaż pracuje głównie z kamerą, ostatnio powraca do rysunku, który wyćwiczyła w trakcie studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W swoich projektach filmowych czerpie obficie z tradycji teatru i sztuki performance, skupiając się zwłaszcza na procesie twórczym. Interesuje się przede wszystkim praktykami, którym można przypisać rolę socjotwórczą, i generowaniem napięć pomiędzy uczestnikami projektów artystycznych a publicznością. Wśród jej filmów wyróżnić warto: "We Are Not Worried in the Least" (2018), "From Behind of the Monument" (2013) oraz "Out on the Street" (2015) - wyprodukowany wraz z Philipem Rizkiem. Ostatnio wystawiała m.in. w SAVVY Contemporary (Berlin), Hammer Museum (Los Angeles) czy KW (Berlin).
Wystawy można oglądać od soboty (20.06) w Galerii Arsenał przy ul. Mickiewicza. Placówka jest czynna w godz. 12.00-18.00 (wtorek-niedziela).
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzeń.
Zobacz też:
Wystawa: Wiosna na osiedlu Bema,
Wystawa: Anbar. Ćwiczenia z mimikry
anna.d@bialystokonline.pl