Galeria Arsenał organizuje cykl spotkań "Nienawiść w czasach zarazy" [ODWOŁANE]

2021.11.24 16:55
Sześć różnych perspektyw – z punktu widzenia osób, które pracują na co dzień z problemami nienawiści, trudnych emocji i represji. Spotkania osnute są wokół kryzysu związanego z uchodźcami na wschodniej granicy.
Galeria Arsenał organizuje cykl spotkań "Nienawiść w czasach zarazy" [ODWOŁANE]
Fot: Maciej Safaryn
Zdjęcie z wystawy w Galerii Arsenał

Uwaga! Ze względu na obostrzenia, wprowadzone dla instytucji kultury, wydarzenie zostało odwołane!

Odbędzie się sześć spotkań warsztatowych. Sześciu gości i tyleż tematów. Myślą przewodnią jest nienawiść. Od dwóch lat doświadczamy pandemii koronawirusa. Kiedy wydawało się, że wracamy do względnej normalności, nastąpił pat związany z uchodźcami na wschodniej granicy. Wszystko to przerodziło się w kryzys, jakiego nasz region po II wojnie światowej nie doświadczył. Lęk, trauma i niestety nienawiść wypełniają nas i naszą wspólną przestrzeń każdego dnia.

W czasie spotkań uczestnicy zastanowią się, jaki wpływ mają na nas te wszystkie negatywne reakcje, emocje i represje. Czy to jest już kulminacja, czy zaledwie początek kryzysu? Czy opieramy się nienawiści, czy może sami już jej ulegamy? Co mamy z tym zrobić? Jak postępować? Gdzie szukać ratunku?

To nie będą typowe debaty intelektualne. Celem organizatorów jest przede wszystkim zainicjowanie dyskusji i analiza procesów zmieniającego się dynamicznie otoczenia. Nie będzie gotowych odpowiedzi – ich sformułowanie jest obecnie niemożliwe. Chyba nadszedł czas, aby o nienawiści rozmawiać i podjąć próbę zrozumienia, co dzieje się z ludźmi, nami samymi i naszym coraz mniej stabilnym światem.

Spotkania poprowadzi Mirosław Miniszewski.

W czwartek (2.12), od godz. 16:00 odbędą się spotkania:

Analiza - socjologia

Gościem będzie Marek Krajewski - socjolog, profesor zwyczajny, zatrudniony w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu. Marek Krajewski to autor licznych artykułów dotyczących współczesnej kultury, sztuki i edukacji kulturowej oraz książek. Jest także kuratorem Zewnętrznej Galerii AMS (1998–2004) oraz pomysłodawcą projektu "Niewidzialne miasto". Ponadto jest współtwórcą programu propagującego edukację kulturową Bardzo Młoda Kultura oraz projektu Archwium Badań nad Życiem Codziennym.

Gender - społeczeństwo/tożsamość

W spotkaniu weźmie udział Emilia Wiśniewska - prezeska Zarządu Fundacji Trans-Fuzja, Koordynatorka Rzecznictwa. Współprowadzi spotkania grup wsparcia dla osób transpłciowych, szkolenia, przybliża tematykę transpłciowości i sytuacji osób transpłciowych w mediach. Niegdyś związana również z ruchem skłoterskim i anarchistycznym oraz różnymi organizacjami LGBT i nieformalnymi grupami queerowymi, wolontariuszka Fundacji Trans-Fuzja w początkach jej istnienia, niepraktykująca (chwilowo) dziennikarka radiowa. Z wykształcenia kulturoznawczyni. Po godzinach pracy zajmuje się historią II wojny światowej i tematyką chrześcijaństwa akceptującego osoby LGBTQIAP.

Obraz - dokument/fotografia

Spotkanie z Karolem Grygorukiem - fotografem i antropologiem wizualności. To absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz doktorant w Instytucie Fotografii Twórczej w Opawie. W pracy naukowej skupia się na tematyce fotografii zaangażowanej oraz wpływie nowych mediów na współczesną kulturę wizualną. Wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie. W swoich działaniach fotograficznych i dokumentalnych od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Obecnie aktywista dokumentujący działania na obszarze kryzysu humanitarnego.

W piątek (3.12), od godz. 16:00 odbędą się spotkania:

Człowiek - antropologia/etnologia

Spotkanie z Kają Kojder - etnografką, psycholożką, członkinią zarządu Stowarzyszenia "Pracownia Etnograficzna", edukatorką. Kaja od kilkunastu lat prowadzi autorskie badania etnograficzne, głównie wśród prawosławnych mieszkańców wsi na Podlasiu. Prowadziła badania i studiowała na Ukrainie i Litwie. Doświadczona redaktorka, pracuje w Wydawnictwach Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka z rodziną w maleńkiej wsi na Podlasiu. Obecnie aktywistka pomagająca ofiarom kryzysu humanitarnego.

Teoria - filozofia/antropologia

Gościem będzie Bartosz Kuźniarz - filozof, tłumacz, eseista, adiunkt w Katedrze Filozofii i Etyki Uniwersytetu w Białymstoku. Autor książek: "Pieniądz i system. O diable w gospodarce" (2006) oraz "Goodbye Mr. Postmodernism", "Teorie społeczne myślicieli późnej lewicy" (2011). Zajmuje się teorią społeczną oraz filozoficznym wymiarem współczesnej ekonomii i gospodarki.

Słowo - narracja

Spotkanie z Mirosławem Miniszewskim, który mieszka na Podlasiu na kompletnym pustkowiu około 800 metrów od granicy z Białorusią. Z zawodu doktor filozofii. Od zawsze jego pasją było pisanie. Przez kilka lat pracował jako publicysta i redaktor w jednym z dzienników. Potem przez 12 lat pracował naukowo i wykładał filozofię. Napisał tony artykułów i kilka książek naukowych. W 2018 roku zadebiutował literacko książką pt. "Opowieści ze wsi obok", w 2020 roku ukazała się kolejna książka: "Różnia i inne opowieści ze wsi obok". Obecnie aktywista pomagający ofiarom kryzysu humanitarnego.

SZCZEGÓŁY I FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1685 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39