Organizatorzy - Galeria Arsenał oraz białostocki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP - chcą w ten sposób wybrać najlepszą pod względem ideowym, przestrzennym, funkcjonalnym i estetycznym koncepcję programowo-przestrzennej przebudowy budynku Starej Elektrowni. Konkurs adresują do architektów zainteresowanych problematyką adaptacji dawnych budynków przemysłowych na potrzeby obiektów użyteczności publicznej o funkcji z zakresu promocji kultury i wystawiennictwa. Zadaniem startujących będzie także zagospodarowanie fragmentu bulwaru nad rzeką Białą pomiędzy ulicami Świętojańską i Elektryczną. Główna nagroda w konkursie to 40 tys. zł. Termin składania prac mija 11 kwietnia. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 21 kwietnia.
Starą Elektrownię nad rzeką Białą zaczęto budować w 1908 roku. Po kilku latach zakład rozbudowano. I choć w 1944 roku wysadzili go Niemcy, to po wojnie został odbudowany w pierwotnych formach. Dziś jest jedynym dobrze zachowanym tego typu obiektem w mieście. Dlatego konserwator - budynek figuruje w ewidencji zabytków, znajduje się też na obszarze miasta wpisanym do rejestru - chce, by zachować i wyeksponować istniejącą bryłę oraz artykulację ścian budynku łącznie z wielkością i kształtem okien, a także zachować relikty pierwotnego układu funkcjonalnego oraz wyposażenie. Nowa część - o ile zostanie zaproponowana przez architektów - musi harmonizować z częścią historyczną, uwzględniać jej gabaryty i formy architektoniczne.
Miasto stało się właścicielem Starej Elektrowni 10 sierpnia. W zamian PGE Polska Grupa Energetyczna otrzymała szereg działek z transformatorami, do tej pory dzierżawionymi od miasta. Galeria Arsenał organizowała tu już m.in. wystawę "Podróż na Wschód" w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Szczegóły konkursu na stronie Galerii Arsenał.