Fotograficzny portret miasta. Wystawa archiwalnych fotografii

2017.11.25 08:07
"Białystok w dekadach" - taki tytuł nosi wystawa, którą można oglądać w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Archiwalne fotografie miasta i jego mieszkańców w XX wieku pochodzą ze zbiorów Mediateki CLZ.
Fotograficzny portret miasta. Wystawa archiwalnych fotografii
Fot: AD

Spojrzenie na Białystok okiem mieszkańców

- Ta wystawa jest szczególna z kilku powodów. Prezentuje fotografie ze zbiorów Mediateki CLZ, która jest naszym znakiem rozpoznawczym. Gromadzi zbiory białostoczan - zarówno te mówione, jak i fotograficzne - mówiła podczas wernisaż wystawy Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury.

Dziękowała także świadkom historii, którzy dzielą się z placówką swoimi wspomnieniami i zbiorami.

- Wystawa ma prezentować spojrzenie na Białystok okiem białostoczan - dodawał Mariusz Bieciuk z Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa. - Z blisko 10 tys. fotografii i dokumentów dokonaliśmy subiektywnego wyboru zdjęć. Są one reprezentatywne dla danej epoki. Najczęściej wykonali je mieszkańcy, a nie profesjonalni fotografowie.

Agnieszka Kajdanowska z Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa namawiała, by fotografie odbierać razem z nagraniami zawartymi w e-Mediatece, które dostępne są online, a także stacjonarnie na parterze budynku przy ul. Warszawskiej.

Białystok w kilku dekadach

Prezentowane zdjęcia pokazują miasto od odzyskania niepodległości do końca lat 80. XX w. To daty, które otwierają i kończą pewne epoki. W obu przypadkach Polacy, a co się z tym wiąże również białostoczanie, odzyskują wolność. W pierwszym przypadku dosłownie, w drugim niejako symbolicznie. Początek lat 90. XX w. to również zmierzch pewnej epoki w fotografii, wkroczenie na szeroką skalę fotografii kolorowej, niedługo później cyfrowej.
Na zdjęciach zobaczyć można mieszkańców m.in. podczas szeroko pojętego czasu wolnego, pozornie normalnego życia w okresie II wojny światowej, odbudowy i rozbudowy miasta, pochodów pierwszomajowych, demonstracji lat 80. XX w., a wszystko to na tle zmieniającego się krajobrazu miasta. Za wieloma z prezentowanych fotografii kryje się historia osoby, która ją udostępniła, bądź osób na niej widocznych.

Na zdjęciach z lat 20. i 30. zobaczyć możemy osoby fotografujące się w Parku Miejskim im. Księcia Józefa Poniatowskiego, na tle Teatru Dramatycznego czy na Plantach, np. z rzeźbą psa Kawelina. Okres wojny (lata 40.) przypominają hitlerowska swastyka na ulicy Sienkiewicza i ruiny synagogi. Popularne wtedy były fotografie z misiem. W latach 50. ulica Lipowa nosiła nazwę "Stalina". Białystok w kolorze można obejrzeć na slajdach znalezionych na giełdzie staroci w Tykocinie. W latach 60. po Lipowej maszerowały pochody z okazji 1 Maja. Można też było zrobić sobie zdjęcie z pomnikiem Żołnierzy Armii Radzieckiej w tle. Wśród zdjęć z lat 70. jest Rynek Sienny, na którym odbywał się bazar, udekorowane z okazji dożynek wieżowce przy alei 1 Maja i panorama Białegostoku z widokiem na Chanajki. Wreszcie lata 80. z halą targową przy ul. Modlińskiej i uroczystości związane z poświęceniem sztandaru NSZZ "Solidarność" fabryki Uchwyty. To tylko wybrane zdjęcia, które można obejrzeć w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Wystawa "Białystok w dekadach" będzie czynna do końca roku.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1878 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39