To już 13. edycja
Od 22 do 25 lipca w Białymstoku będzie rozbrzmiewać muzyka ludowa.
- Chcemy zaprosić na największe folkowe wydarzenie w naszym regionie. Podlaska Oktawa Kultur w tym roku będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na wspaniałych artystów, ale także ze względu na różnorodność i bogactwo, które będą prezentować w swojej twórczości. Twórczości inspirowanej zarówno muzyką ludową, jak i muzyką tradycyjną - rozpoczęła dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK) w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk.
W tym roku festiwal Podlaska Oktawa Kultur jest organizowany po raz 13. Dyrektor PIK dodała, że twórczość zespołów ma także na celu kultywowanie najlepszych tradycji, a upowszechnianie i zachowywanie sztuki ludowej jest jednym z priorytetów PIK.
- Niewątpliwie Podlaska Oktawa Kultur jest największym i najważniejszym wydarzeniem w roku artystycznym PIK - mówiła Barbara Bojaryn-Kazberuk.
W tym roku festiwal zyskał także nową identyfikację wizualną. Od teraz logo subtelnie nawiązuje do poprzednich. Składa się z geometrycznych strzałek, które są scentralizowane z głównym elementem graficznym PIK-u. Natomiast umaszczenie oparte jest na zielonym kolorze.
- Podczas tej edycji będzie dużo zespołów folkowych, niektóre po raz pierwszy przyjadą do Białegostoku i mam nadzieję, że mieszkańcy całego regionu przyjadą, żeby posłuchać tego co będzie brzmiało w mieście. Bazując na naszej tradycji i tożsamości narodowej, będziemy pokazywali, jak można wejść w przyszłość z nowoczesnymi formami twórczości - podkreślił wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło.
Co w programie?
Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który zrodził się na Podlasiu z fascynacji wielokulturowością regionu - dawniej współistnieli, żyli i współpracowali tu ze sobą Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. Po przerwie spowodowanej pandemią festiwal wraca, choć w okrojonej formie – rozpocznie się potańcówką, a podczas trzech dni koncertów na białostockim rynku zaprezentują się zespoły tylko z naszego kraju. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
- W tym roku Podlaska Oktawa Kultury to wydarzenie nieco inne, dlatego, że koncertujemy głównie w Białymstoku. Pomimo że mamy 13. edycję, to niezmiennie od samego początku festiwal zawsze stawia na świetnie przygotowane zespoły i programy. Zawsze do tego przywiązywaliśmy bardzo dużą uwagę. Staraliśmy się dobrać tak zespoły, by każdego dnia można było pokazać jakieś gwiazdy - poinformował koordynator festiwalu oraz kierownik działu animacji, Dariusz Kryszpiniuk.
Pierwszy dzień festiwalu to potańcówka na świeżym powietrzu. PIK nawiązał współpracę ze Street Food Młynowa, gdzie odbędzie się koncert. Natomiast w piątek, sobotę i niedzielę już tradycyjnie występy odbędą się na Rynku Kościuszki, gdzie zostanie rozstawiona duża scena i każdego dnia od godz. 18.00 do późnych godzin wieczornych grać będzie muzyka. W niedzielę wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00. Festiwal zostanie zorganizowany przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w związku z trwającym stanem epidemicznym w Polsce.
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Szczegóły programu: Podlaska Oktawa Kultur 2021.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl