Fizycy z Białegostoku i Warszawy połączą siły. Będą badać magnetyczne nanostruktury

2021.02.24 14:10
Rusza nowy projekt naukowców z Białegostoku. Razem z fizykami z Warszawy będą tworzyć, a następnie badać magnetyczne nanostruktury. Na swój projekt zdobyli dofinansowanie od Narodowego Centrum Nauki.
Fizycy z Białegostoku i Warszawy połączą siły. Będą badać magnetyczne nanostruktury
Fot: UwB

Wspólny projekt

Fizycy z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) razem z Instytutem Fizyki Polskiej Akadami Nauki (PAN) będą realizować wspólny projekt. W Warszawie prace będzie koordynował prof. dr hab. Andrzej Wawro, natomiast w UwB prof. Andrzej Maziewski. Fizycy zaprojektują, a następie wykonają magnetyczne nanostruktury – układy złożone z wielu warstw składowych, z których każda zbudowana jest jedynie z kilku warstw atomowych.

- W takich strukturach udział atomów tworzących granicę warstwy jest znaczny. Ponieważ właściwości magnetyczne atomów interfejsu różnią się od tych w środku warstwy ze względu odmienną symetrię otoczenia, tego typu struktura charakteryzuje się odmiennymi właściwościami niż tradycyjny materiał objętościowy – tłumaczy prof. dr hab. Andrzej Maziewski z Katedry Fizyki Magnetyków UwB.

Wyjaśnia, że chcą zaprojektować materiały z magnetyczną anizotropią prostopadłą do powierzchni warstw, odpowiednim ich sprzężeniem i oddziaływaniem.

- Spodziewamy się, że w zaprojektowanych przez nas strukturach będą występować magnetyczne konfiguracje typu spinowe spirale czy skyrmiony. Są one dla nas atrakcyjne nie tylko ze względów poznawczych. Możliwe, że znajdą praktyczne zastosowania np. jako nośniki informacji magnetycznej, media do propagacji fal spinowych czy w urządzeniach wykonujących operacje logiczne - dodaje prof. Maziewski.

Potrzebni doktoranci

Projekt będzie realizowany przez kilkunastoosobowy zespół badawczy składający się z fizyków, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w wytwarzaniu i badaniach nanostruktur. Planowane jest także zatrudnienie na cztery lata dwóch doktorantów – po jednym w Białymstoku i w Warszawie.

- Chcielibyśmy jak najszybciej zrekrutować osobę, która w Katedrze Fizyki Magnetyków UwB podejmie prace doświadczalne. Będzie m.in. badać wytworzone w IFPAN nanostruktury głównie w wykorzystaniem technik magnetooptycznych rozwiniętych na Uniwersytecie w Białymstoku – zapowiada prof. Maziewski.

Ze środków uzyskanych na realizację projektu zaplanowana jest rozbudowa zaplecza aparaturowego Katedry Fizyki Magnetyków UwB. Ponadto, zakupiony zostanie elektromagnes do spektrometru nieelastycznego rozpraszania światła BLS oraz skaner do mikroskopu sił magnetycznych MFM. Naukowe konsorcjum na swój projekt zdobyło dofinansowanie w ramach konkursu zorganizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Jego wartość to blisko 2,4 mln zł, z czego 1,2 mln trafi do UwB.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1482 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39