Plaża Open, czyli impreza, która z roku na rok rośnie w siłę
Początki cyklu Plaża Open sięgają 2010 r., kiedy to pod nazwą "Plaża - Siatkówka Plażowa" rozegrano turnieje amatorskie w takich miejscowościach, jak Cieszyn, Ustroń oraz Bielsko-Biała. Rok później zawody zostały zorganizowane już w dziewięciu miastach (Cieszyn, Kraków, Bielsko-Biała, Łódź, Jelenia Góra, Nowa Sól, Piła, Białystok, Wilkasy). Oprócz rozgrywek amatorskich rywalizowano także w ramach Akademickiego Pucharu Polski. W 2012 r. zmieniono nazwę cyklu na Plaża Open. Nowy sezon turniejów został zainaugurowany w Pszczynie.
Z czasem opisywane zawody jeszcze mocniej rosły w siłę. W 2013 r. - w Kętach - po raz pierwszy turniej został włączony do kalendarza turniejów eliminacyjnych Mistrzostw Polski pod patronatem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Przeprowadzono także pierwszą transmisję meczów finałowych w TVP Sport. W latach 2013-2014 rozgrywki Plaża Open posiadały rangę dwugwiazdkowych turniejów, a maksymalne trzy gwiazdki wydarzenie po raz pierwszy otrzymało w 2015 r. w Legionowie. Z kolei w latach 2018-2020 finałowe turnieje rozgrywane w Białymstoku miały rangę Pucharu Polski.
W 2021 r. stolica Podlasia ponownie będzie gościć najlepszych siatkarzy specjalizujących się w plażowej odmianie dyscypliny. W tym roku Białystok zorganizuje turniej z cyklu Plaża Open już po raz siódmy z rzędu, a w sumie ósmy w całej historii. Rywalizacja kobiet i mężczyzn odbędzie się w ramach Grand Prix Polski, czyli eliminacji do finałów mistrzostw kraju w siatkówce plażowej.
Miejscem zmagań będzie oczywiście plaża miejska znajdująca się na terenie Ośrodka Sportów Wodnych Dojlidy.
- Dojlidy mają ten wspaniały urok, że posiadają akwen. Jest też plaża, więc wszystko wygląda naturalnie - chwali białostockie tereny Marcin Strządała, dyrektor projektu Plaża Open.
Miejsca na nudę nie będzie
Kibice, którzy wybiorą się na zawody, będą mieli możliwość nie tylko podziwiania sportowych zmagań na najwyższym poziomie, ale otrzymają oni również szansę wzięcia udziału w różnego rodzaju zabawach.
- Chcemy przygotować wiele atrakcji dla mieszkańców miasta. Chcemy zrobić turniej dodatkowy dla białostoczan jako turniej pocieszenia. Ma być siatkatlon, czyli turniej rodzinny, gdzie rodzic z dzieckiem może stworzyć drużynę i zagrać mecz. Pierwszy set w tenisa stołowego, drugi w badmintona, a trzeci w siatkówkę plażową. Oprócz tego pojawi się trójbój siatkarski. Tych atrakcji chcemy przygotować sporo, aby dobrze się bawić - dodaje Marcin Strządała.
Do stolicy Podlasia zawita m.in. Marcin Prus, czyli kilkukrotny mistrz Polski z Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle, a także reprezentant kraju w latach 1997-2003 (97 meczów w kadrze).
- Poza samymi zmaganiami zawodników, którzy będą walczyć o punkty, mamy niespodzianki w formie treningów mentalnych oraz warsztatów sportowych, które będę miał przyjemność poprowadzić w ramach kampanii "Mistrzem być" - mówi Marcin Prus, były reprezentant Polski w siatkówce, a obecnie ambasador projektu Plaża Open.
Finałowy turniej cyklu, który odbędzie się w dniach 20-22 sierpnia, jest dofinansowywany z budżetu miasta kwotą 110 tys. zł.
rafal.zuk@bialystokonline.pl