Festiwal Żubroffka od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata. To już tradycja, że na początku grudnia do Białegostoku zjeżdżają filmowcy oraz miłośnicy krótkiego metrażu. Pokazy konkursowe rozpoczęły się w środowe popołudnie, ale festiwal tradycyjnie zainaugurowano wieczorem.
Poetycki film grozy i brytyjski producent
- Mamy niezwykłą przyjemność przywitać gości z całego świata. Mam nadzieję, że spodoba im się nasz region, bo festiwal Żubroffka odbywa się nie tylko w Białymstoku, ale na Podlasiu - mówiła Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury.
Gości witał także Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku: - Mam nadzieję, że te dni spędzone na festiwalu przyniosą wiele miłych wrażeń. Cieszymy się, że to wydarzenie wpisało się w kulturalny krajobraz miasta.
Tradycją festiwalu jest rozpoczynanie Żubroffki spektakularnym miksem filmowo-muzycznym. W tym roku uroczyste otwarcie festiwalu uświetnił pokaz poetyckiego filmu grozy Jeana Epsteina i Luisa Buñuela "Upadek domu Usherów", do którego zagrał brytyjski producent Matthew Barnes, znany jako Forest Swords. Artysta łączący w swej twórczości fascynację zarówno muzycznym antykiem, jak i przyszłością, zmierzył się z obrazem uznawanym za czołowe dzieło awangardowego impresjonizmu filmowego. Oniryczną atmosferę filmu, inspirowanego nowelą Edgara Allana Poe, wzmocnił nie tylko specyficzny rytm montażu czy trickowe zdjęcia, deformujące kształty i wymiary rzeczywistości, ale także generowana przez artystę na żywo muzyka.
Najlepsze teledyski i goście z Estonii
Dziś kolejna porcja wydarzeń. W kinie Forum i Camera Cafe odbędą się pokazy konkursowe. W innych miejscach można będzie oglądać specjalnie przygotowane zestawy. Wieczorem w klubie Fama zaplanowano konkurs Music Video, w którym widzowie wybiorą najlepszy teledysk. Po nim wystąpi estoński duet muzyczno-wizualny Meisterjaan i Aleksander Sprohgis.
Ekscentryczny Estończyk Meisterjaan zasłynął niecodziennym podejściem do tradycyjnego, znanego od wieków instrumentu, jakim jest drumla. W czasie swoich występów wykorzystuje to starodawne narzędzie, własne struny głosowe oraz looper sprzężony z innymi urządzeniami elektronicznymi. Jego muzyka to symbioza dawnej i współczesnej myśli muzycznej - wszystko to z wykorzystaniem najnowszych technologii. Tłem jego twórczości jest rytmiczna elektronika, chwilami bliska muzyce house czy techno, zaś przywiązanie do natury i estońskiego folkloru pozwala stworzyć atmosferę wciągającą w trans publiczność.
Z kolei Aleksander Sprohgis to artysta wizualny, pracujący w obszarze nowych mediów, obrazów live, koncertów, festiwali i innych wydarzeń. Jest twórcą klimatycznych wizualizacji dla zespołów, muzyków, DJ-ów, selekcjonując i miksując obraz na żywo odpowiednio dla danego gatunku muzyki. Do swoich wizualizacji wykorzystuje rzutniki ze slajdami wykonanymi techniką malowania na szkle, niekonwencjonalne techniki projekcji, oświetlenie oraz specjalne paski LED-owe.
Festiwal Żubroffka potrwa do niedzieli (9.12). Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.
Program: Festiwal Żubroffka 2018
anna.d@bialystokonline.pl